Yüksekova'da olaylar çıktı

Yüksekova'da olaylar çıktı

10 Ekim 2009, Cumartesi 16:34
A A

PKK Elebaşı Abdullah Öcalan'ın Suriye'de çıkarılışının yıl dönümü nedeniyle dün kepenklerin kapalı olduğu Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde bugün de olaylar çıktı. 9 Ekim 1998'i protesto etmek amacıyla DTP İlçe binası önünde toplanan kalabalıktan bir grup, basın açıklamasını ardından polise taş atmaya başladı. Bunun üzerine de olaylar çıktı. Adeta savaş alanına dönen ilçede Polis, göstericileri gaz bombası ve tazikli su kullanarak dağıtmaya çalıştı.

DTP'nin Öcalan'ın Suryeden çıkarılışının protesto etmek amacıyla yapacağı basın açıklamasına katılmak üzere Cengiz Toper Caddesi üzerinde toplanan kalabalık burada da slogan atarak DTP İlçe binası önüne kadar yürüdü. DTP'li Hakkari Milletvekili Hamit Geylani ve İlçe Başkanı Nazif Ataman'ın yaptığı basın açıklamasını ardından da kalabalık  slogan atarak dağılmaya başladı. Bu sırada kalabalığın arasındaki bir grup, polisi taşlayınca olaylar çıktı. Milletvekili Geylani ile DTP İlçe Başkanı Ataman'ın çabaları da sonuç vermedi.

İLÇE SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

Adeta savaş alanına dönen ilçede polis göstericileri, gaz bombası, tazikli su ve zaman zaman havaya ateş açarak dağıtmaya çalıştı. Aralarında çok sayıda çocuğun da bulunduğu göstericiler ise taş atarak karşılık verdi. Polis, zırhlı araçlarla kalabalıkları dağıtmaya çalışırken, sokak aralarında ise sık sık  kovalamaca yaşandı.

KEPENKLER YİNE KAPANDI

Bu arada, kepenklerin dün kapalı olduğu ilçede  bugün olayların çıkması üzerine esnaf yeniden kepenk kapattı. Geniş güvenlik önlemlerini alındığı ilçede sokak ve caddelerde olaylar sürüyor. Göstericiler tarafından yollara kurulan barikatlar ise zırhlı araçlarla açılmaya çalışılıyor.

DHA

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;