Yumurtalı 'Yankee go home!'

TKP İzmir İl Örgütü İzmir'de bir eğlence yerinde oturan Amerikan askerlerini yumurtalı eylemle protesto etti

18 Kasım 2009, Çarşamba 10:41
A A

İzmir'de, Türkiye Komünist Partisi İzmir İl Örgütü, kente gelip Alsancak Limanı'na üç günlüğüne demirleyen, içinde 3 bin 500 askerin bulunduğu ‘USS Bataan’ adlı gemiyi protesto etti. Grup, yürüyüş sırasında bir eğlence yerinde oturan ABD'li askerlere yumurta atınca arbede yaşandı. Kargaşa, polisin araya girmesiyle büyümeden önlendi.

Dün akşam saatlerinde Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde toplanan TKP İzmir İl Örgütü üyeleri, ellerindeki döviz ve attıkları sloganlarla ABD'yi ve kente gelen askerlerini protesto etti. Grup adına yapılan açıklamada, “3 bin 500 işgalci ABD askeri İzmir Limanı'na demirlemiş bulunuyor. Afganistan ve Irak'taki işgal ve katliam görevlerini layıkı ile yerine getirmenin huzuruyla İzmir'de birkaç gün stres atacakları söyleniyor. Ülkemizi bir sömürge eyaleti kertesine indiren, gücünün, kaynağının ABD emperyalizmi olduğunu belirtmekten çekinmeyen AKP iktidarı, piyasacı ve tüccar zihniyetinin tüm çıplaklığı ile halkımızın onurunu hiçe saymaktadır. 

'İŞGALCİ YANKİLERE MEKAN SUNULUYOR'

ABD'nin jandarması olarak Afganistan ve Irak'ta görev almayı büyük Osmanlı diye pazarlarken, ülkemizin topraklarını da işgalci yankee'lere tüm edepsizliklerini giderecekleri eğlencelik mekanlar olarak sunmaktan çekinmemektedir. Yalnız ABD ve işbirlikçisi AKP iktidarının yanıldığı bir nokta var. Bu topraklarda emperyalizme ve işgalcilere karşı onuruna ve bağımsızlığına sahip çıkan yurtsever, ilerici, devrimci ve antiemperyalist irade vardır. Yankee'lerin dolarları İzmirlilerin onurunu satın alamaz. İşgalciler her zaman kaybeder. Yankee Go Home” denildi. Grup, daha sonra ellerindeki meşalelerle cadde de yürüyüşe geçti.

YUMURTA ATTILAR

Çevik Kuvvet timlerinin oluşturduğu koridor da yürüyen grup, caddenin ortasında bir eğlence yerinde oturan ABD'li askerleri gördü. Gruptakilerden bazıları ceplerinden çıkardıkları yumurtaları, ABD'li askerlere attı. ABD'li askerlerden de bazıları eğlence yerinin içine kaçarken, bazıları ise tepki göstermedi. Yaşanan arbede, polislerin araya girmesiyle büyümeden önlendi. Bir süre daha slogan atan grup, dağıldı.

Turaç TOP- Hakan GÜNGÖRDÜ/İZMİR, (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;