Yumurtayı poşete koyup kaynattığınızda bakın ortaya ne çıkıyor

Yumurta yapmak çok kolay olabilir ama hakkında bilinmeyen bir şey varsa o da yumurtayla aslında onlarca hatta binlerce tarif yapabilirsiniz. İşte onlardan biri daha…  

20 Ekim 2017, Cuma 10:21
A A

Avokadoyu sevmeyen yoktur herhalde. Hem meyve salatalarında hem de yemeklerde harikalar yaratır. Üstelik çok besleyicidir ve içinde bolca vitamin bulunur.  

Az sonra öğreneceğiniz tarifte avokado, yumurta ve pastırma yer alıyor. Her ne kadar orijinal videoda domuz pastırması bulunsa da bunu kendinize göre uyarlayarak dana pastırma kullanabiliriz. Ne kadar lezzetli olduğuna tadında karar vereceksiniz.   

Tarifin en önemli noktası yumurtanın kıvamı. Yumurtanın kıvamını iyi tutturmak gerekiyor. Eğer kıvamı tutturabilirsiniz çatalla ortadan kestiğinizde harika bir görüntü ortaya çıkacak.  

Malzemeler: 1 adet avokado 1 adet yumurta 5 adet uzun dana pastırma

Hazırlanışı:

Hazırlanışı:

Avokadoların içini hafif bir şekilde oyun. Yumartayı bu bölgeye yerleştireceğiniz için kaşıkla fazla derin bir çukur açmamaya dikkat edin. 

Ardından avokadonun kabuklarını soyun ve ters çevirin. 

Ayrı kabın içine streç film yerleştirin ve için yumurtayı kırın. 

Yumurtayı streçin içine kırdıktan ağzını torba gibi büzün ve mutfak ipi yardımıyla bağlayın. 

Kaynayan suyun içine poşet yaptığınız yumurtayı haşlanması için bırakın. 

5 dakika bekledikten sonra yumurtanızı kaynayan suyun içerisinden çıkarın ve streç filmden ayırın. 

Haşlanmış yumurtayı streçten ayırdıktan sonra avokadoların içine açtığınız çukura yumurtayı yerleştirin. 

Son olarak haşlanmış yumurta içinde kalacak şekilde avokadonun iki parçasını birleştirin. 

Daha önceden de belirttiğimiz gibi siz bu tarifi uygularken, avokadonun etrafına füme hindi, dana pastırma gibi işlem görmüş besinlerden birini şerit halini avokadonun üzerine dizebilirsiniz.  Bu işlemden sonra tek yapmanız gereken kızgın tavada birkaç dakika dışını kızartmak. Daha sonra bu fazlasıyla besleyici ve doyurucu öğünün keyfini çıkarın, hepsi bu kadar.