Yunanistan diye Yalıkavak'a bırakıldılar

Çarşamba, 18 Kasım 2009 - 13:33

Yunanistan diye Yalıkavak'a bırakıldılar

Aydın'ın Didim İlçesi'nden Yunanistan'ın Farmakosi Adası'na götürülmek için tekneye bindirilen İran, Filistin, Ruanda ve Afganistan uyruklu 27 kaçak, bu sabah “Yunanistan'a geldiniz” denilerek Bodrum'un Yalıkavak Beldesi'ne bırakıldı. Balıkçıların sahilde gezerken gördükleri kaçaklar, jandarma tarafından gözaltına alındı.

Aydın'ın Didim İlçesi yakınlarından dün geceyarısı eski bir balıkçı kayığına bindirilen, aralarında 4 çocuk ve 6 kadının da bulunduğu 27 kaçak, Yunanistan'ın Farmakosi (Bulamaç) Adası yerine Bodrum'un Yalıkavak Beldesi'ndeki Küdür Yarımadası sahiline bırakıldı. Kaçakların, sabah erken saatlerde Küdür Yarımadası sahiline “Yunanistan'a geldiniz, inebilirsiniz” denilerek bırakıldığı ortaya çıktı.

ARALARINDA RUANDALI DOKTOR DA VAR

Yalıkavak sahilinde yürürken balıkçıların gördüğü kaçaklar, ihbar üzerine jandarma tarafından yakalanarak Yalıkavak Jandarma Karakolu'na götürüldü. Aralarında tıp eğitimini İngiltere'de alan Ruandalı genç kadın doktorun da bulunduğu kaçakların üstlerinin ıslak olduğu belirlendi, kıyafetleri değiştirildi.

Yalıkavak Sağlık Ocağı'na götürülen kaçaklar arasındaki Ruandalı çocuk doktoru 33 yaşındaki Maalisha Zoonberg'in, “Bizi İstanbul'dan minibüslerle getirdikleri yerde iki gün beklettikten sonra gece yarısı eski bir balıkçı kayığına bindirdiler. Yaklaşık 4 sat yol gittikten sonra, ‘Burası Yunanistan, inin ve 2 kilometre yürüyün’ dediler. O anda karşımızda askerleri gördük. Kişi başına organizatörlere 1200 dolar vermiştik. Karaya çıkış sırasında bazı arkadaşlarımız yaralandı. Askerler sağlık ocağına götürüp tedavilerini yaptırdı” dediği öğrenildi.
Kaçakların jandarma karakolunda ifade vermeye devam ettikleri, sağlık durumlarının iyi olduğu ve sonrasında sınır dışı edilecekleri bildirildi.

Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA)