Yunanistan erken seçime gidiyor

Yunanistan erken seçime gidiyor

03 Eylül 2009, Perşembe 12:27
A A

Yunan basını, Başbakan Kostas Karamanlis’in erken seçime gitme kararını ekonomik krizin gerektirdiği ağır kararları almaktan kaçış olarak niteledi.
Gazeteler, Başbakan Karamanlis’in dün akşam yaptığı açıklamada erken seçime gidişe gerekçe olarak ekonomik krizi gösterdiğini, ancak 5 yıldır iktidarda olan Yeni Demokrasi Partisi (YDP) hükümetinin niçin gerekli kararları bugüne kadar almadığını açıklamadığını yazdı.
Yunan basını, Karamanlis’in erken seçim kararının YDP’nin iktidarı kaybetmesine yol açacağı değerlendirmesinde de bulundu.

Atina’da yayımlanan Katimerini gazetesi, "Ekonomik krizin ortasında seçim" başlıklı haberinde, artık resmen seçim dönemine girildiğini, ancak siyasette belirsizliğin hakim olduğunu yazdı.
Yunan halkının seçimlerde yeni bir hükümet seçeceğini, ancak o güne kadar Karamanlis’in, niçin bugüne kadar ekonomik krizle başa çıkmak için gerekli kararları almadığını açıklaması gerektiğini belirten Katimerini, Karamanlis’in kapsamlı bir kabine değişikliği yaptığı 8 Ocaktan bu yana erken seçimle "flört ettiğini", ancak kamuoyu yoklamaları sonuçları ve skandallar nedeniyle kararını bugüne kadar ertelediğini savundu.
"Seçimle kaçıyorlar" başlığını kullanan To Vima gazetesi, Karamanlis’in 2007 yılında yapılan seçimlerden önce kullandığı argümanları tekrar kullanarak seçime gidileceğini açıkladığını yazdı.

To Vima, Karamanlis hükümetinin "iflas ve çöküşünden önce kaçtığını ama 4 Ekim seçimleriyle sağın artık geçmişe gömüleceğini" savundu.
Karamanlis’in kapsamlı bir kabine değişikliğiyle erken seçim ilanı ikilemi yaşadığını yazan Apoyevmatini gazetesi ise şubat ayındaki cumhurbaşkanı seçimi konusunda anamuhalefet PASOK’un sorun çıkartmasından dolayı tercihini seçimden yana yaptığını belirtti.
Karamanlis’in erken seçim ilanıyla güç koşullarda ekonomiyi yönetemeyeceğini ortaya koyduğu değerlendirmesini yapan Ethnos gazetesi, kaçış olarak nitelediği erken seçim kararının YDP’yi temellerinden sarstığını ama Karamanlis’in bundan hiç etkilenmediği yorumunu yaptı.
Ethnos, "parti tabanının kaynadığını" ancak Dora Bakoyanni, Evangelos Meymarakis ve Dimitri Avromopulos gibi önde gelen isimlerin Karamanlis’e destek verdiklerini kaydetti.
"Başaramadım ama yine beni seçin" başlığını kullanan Ta Nea gazetesi, Karamanlis’in kendi ekonomik politikasının kötü sonuçlarını halka anlatarak seçim ilan ettiğini ve buna rağmen yine oy istediğini yazdı.
YDP’nin pek çok üyesinin PASOK’un partilerinin 6 puan önünde olması nedeniyle erken seçim kararıyla "buz kestiğini ve siyasi intihardan bahsettiğini" kaydeden Ta Nea, Karamanlis’in bu kararının, 300 üyeli parlamentoda 151 sandalyeye sahip olması nedeniyle, zayıf iktidarının sonbaharda yaşanması beklenen ekonomik sarsıntıya dayanamayacağını bilmesinden kaynaklandığı değerlendirmesini yaptı.
"Başarısızlıktan sonra kaçış" başlığını kullanan Elefterotipiya gazetesi ise Karamanlis’in kritik ekonomik durumun uzun süreli bir seçim ortamını taşıyamayacağı bahanesiyle "kaçtığı" yorumunda bulundu.
Ekonominin çökmenin eşiğinde olması ve ilerleyen aylarda yapılacak bir seçimin hezimete yol açması korkusunun bu kaçışa neden olduğunu savunan Elefterotipiya, Karamanlis’in, kendi milletvekillerinin PASOK’un anketlerde bu kadar önde göründüğü sırada seçime gidilmemesi yönündeki taleplerine ise kulak tıkadığını belirtti.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;