Yunanistan için kader günü

Euro bölgesi maliye bakanları bugün Riga'da toplanarak, Yunanistan'ın reformlar konusunda ne kadar mesafe aldığını değerlendirecek. Borçlarını ödemek için AB'den kredi almaya mecbur olan Yunanistan'ın kaderi bugünkü değerlendirmelerde olacak

24 Nisan 2015, Cuma 10:24
A A

Yunanistan, AB liderleri ile kader görüşmesini bugün yapacak.        

Euro bölgesi maliye bakanları bugün Riga'da toplanarak, Yunanistan'ın reformlar konusunda ne kadar mesafe aldığını değerlendirecek. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, müzakerelerde çok sınırlı ilerleme kaydedildiğini ve Yunanistan'ın mali durumundan endişe ettiğini belirtmişti.

ANLAŞMASI ŞART  

Yunanistan'ın Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) aldığı toplam 240 milyar euro mali yardım paketinde kalan 7.2 milyar euroyu alabilmesi için reformlar konusunda uzlaşması gerekiyor.

Yatırımcılar uzlaşı olmazsa Yunanistan'ın borçlarını ödeyecek parasının kalmayacağından ve euro bölgesinden çıkmak zorunda kalacağından endişe ediyor.

MERKEL’DEN KRİTİK UYARI

Yunanistan'ın nakit kaynaklarının tükenmemesi için her şey yapılmalı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan'ın kreditörleriyle yürüttüğü ekonomik reformlar karşılığı mali yardım alma müzakerelerinde, sonuca ulaşmadan önce nakit kaynaklarının tükenmemesi için her şeyin yapılması gerektiğini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile dün Avrupa Birliği zirvesi sırasında görüşen Merkel, görüşmeyi "yapıcı" olarak niteleyerek, içeriği konusunda açıklama yapamayacağını söyledi.

Merkel, Yunanistan'ın kreditörleriyle anlaşmaya varmadan önce parasının tükenmesi ihtimalinin ne kadar yüksek olduğu hakkındaki soruya, "Bunun gerçekleşmemesi için her şey yapılmalı" dedi.

Çipras ise gazetecilere müzakerelerde belirgin ilerleme kaydedildiğini ifade ederek, "Uzun yol kat ettik" dedi.

Yunan başbakanı müzakereler hakkında iyimser olduğunu ve ülkesinin mali yardım almasına imkan verecek ekonomik reform programı üzerinde tarafların anlaşmaya yaklaştığını ifade etti. Yunan bir yetkili ise Yunanistan'ın daha önce öngörülenden daha düşük bütçe fazlası hedefi dahil olmak üzere bazı konular hakkında Merkel ile "ortak noktaya yaklaşıldığını" belirtti.

YETKİLİLER UZLAŞMANIN UZAK OLDUĞUNU SÖYLÜYOR

Buna karşılık AB yetkilileri, Yunanistan ile istihdam piyasası, emeklilik sistemi, vergilendirme ve kamu maliyesi konusunda derin görüş ayrılıklarının devam ettiğini ve bağlayıcı, ayrıntılı bir anlaşmadan henüz uzak olunduğunu belirtiyorlar.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;