Yunanistan'da isyan

Borç yükü altındaki Yunanistan'da, yeni kemer sıkma görüşmelerini protesto eden göstericilerle polis arasında sert çatışmalar çıktı. Polis, parlamentonun etrafını kuşatan protestoculara çok sert müdahalelerde bulunuyor

15 Haziran 2011, Çarşamba 15:45
A A

Gençlerin çoğunluğunu oluşturduğu göstericiler, parlamentona binasına yürümelerine izin verilmemesi üzerine polise taş ve molotof kokteyllerle saldırdı. Polis kuvvetleri ise buna karşılık göz yaşartıcı bombalarla karşılık verdi.

>> PAPANDREU 'DEVAM' DEDİ

İlk gelen bilgilere göre, onlarca gösterici tutuklandı.

>> YUNANİSTAN PİYASAYI KARIŞTIRDI

Olaylar, kendilerini, "Öfkeliler" olarak tanımlayan ve İspanya'daki protestocu gruplara benzer bir örgütlenmeye sahip topluluğun önderliğinde kemer sıkma planlarının tartışılacağı parlamentonun önünde oluyor.Ellerinde Yunan ve İspanyol bayrakları taşıyan protestocular hükümet karşıtı sloganlar atıyor.

 Direnişi organize eden ve yaklaşık üç haftadır aynı meydanda kamp kuran protestocular, kemer sıkma tartışmaları başladığında parlamentonun etrafında bir insan çemberi oluşturmaya çalışıyor.

HAYAT DURDU

 Protesto nedeniyle birçok kamu kuruluşu da greve gitmiş durumda. Hastanelerin sadece acil servisinde çalışanlar görevinin başında bulunurken, liman ve toplu taşımada önemli aksamalar yaşanıyor. Radyo ve televizyonlarda da grev nedeniyle yayınlar kesilmiş bulunuyor. Ancak, hava trafiği kontrolörlerinin greve katılmaktan vazgeçmesiyle hava trafiğinde bir aksama yaşamıyor.

Ülkede tansiyon, hükümetin yeni açıkladığı harcama kesintileri ve vergi artışı paketi nedeniyle son bir kaç gündür artmış durumda. Yeni kemer sıkma tedbirleri, Yunanistan'ın uluslararası finans kuruluşlarından gerekli kaynağı alabilmesi için şart koşuluyor.

Diğer taraftan, ülkeye verilecek yeni yardım paketini konuşmak için dün bir araya gelen euro bölgesi maliye bakanlarının anlaşmaya varamaması, Yunanistan için işleri daha zor hale getiren son gelişme oldu.

Adobe Flash Player Yükle

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;