Yurt dışı tura referandum freni

Turizm şirketlerinin her yıl bayram ve özel günlerde düzenlediği tur programlarına bu yıl referandum gölgesi düştü

Yurt dışı tura referandum freni

Kısa süreli tek şehirli

Bayram tatilinin son gününe denk gelen referandum tatili, yurtdışı turlarında gerilemeye neden oldu. Her yıl bayram öncesi turlara ilgi artış gösterirken, bu yıl tam tersi bir durum yaşandı.

Tur şirketlerinin verdiği bilgiye göre; 12 Eylül’de gerçekleşecek olan referandum sebebiyle tatil organizasyonları ve tarihleri değiştirildi. Tatilciler, tek şehirli kısa süreli tur programlarını tercih etti.

Rezervasyonlar yavaşladı

ProntoTour Başkanı Ali Onaran, özellikle 12 Eylül akşam dönüşlü turlara ilginin daha az olduğunu vurguladı. Bayram rezervasyonlarının çok iyi başladığını ancak, referandum kampanyaları ile bir durağanlık yaşandığına dikkat çeken Ali Onaran “Üç hafta öncesine kadar geçen yılın yüzde 60 üzerinde gidiyorduk. Ama referandum kampanyalarının artmasıyla rezervasyonların yavaşladığını gördük” dedi.

50 bin paket tur bekleniyor

Ali Onaran, ilginin geçen yıla göre fazla olduğunu belirterek “Bu bayram 50 bin kişi paket turlarla yurtdışına gider, biz de bunun 5 binini taşırız diye tahmin ediyoruz. Özellikle cumartesi dönüşlü turlara ilgi çok yoğun. Birçok insan bayramdan önce gidip Cumartesi dönmeyi tercih etti” dedi.

Setur Yurtdışı Operasyonlar Müdürü Uğur Bulutlu referandum nedeniyle bir kısmının yurtdışı talebinin yurtiçine kaydığını kaydetti.