Yüzde 70 indirim yapanın önceki fiyatı şüphelidir

Desa Başkanı Melih Çelet, ekonomi düzelmeye başladığında, perakendede normal indirim dönemlerine geri dönüleceğini söyledi

24 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

OLAĞANÜSTÜ ŞARTLAR KALKACAK

Desa Yönetim Kurulu Başkanı Melih Çelet, perakende alanında firmaların iki yıldır büyük zorluklar yaşadığını, bu nedenle yılın geneline yayılan indirim kampanyaları yapıldığını belirterek, “2008-2009’un olağanüstü şartlarının ortadan kalktığını düşünürsek, perakendede normal standartlara normlara dönül mesi lazım. Gelecek yıl firmaların eder fiyat politikasıyla mamülünü fiyatlandıracağını, satış sonrası hizmetlerin ön plana çıkacağını düşünüyorum” dedi.

SEKTÖRDEKİ EN BÜYÜK TEHLİKE

Yüzde 70’e varan indirimlerle bir firmanın sürekli ayakta kalmasının mümkün olmadığını ifade eden Melih Çelet, “Bunu yapan firmanın, daha önce yanlış fiyatlandırma yapıp yüzde 70’lik iskontoyu normal fiyatına sıkıştırdığından şüphelenirim. Bunu da kimsenin yaptığına ihtimal vermiyorum” dedi. Böyle bir durumun tüketici güvenini sarsacağını ifade eden Melih Çelet, “Bana kalırsa sektörün karşı karşıya kaldığı en büyük tehlike de bu” diye konuştu.

ÜRETİM ODAKLI TEŞVİK GEREKLİ

Melih Çelet, kriz sürecinde hükümetten beklediği en önemli unsurun üretim odaklı bir teşvik çıkarılması olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: “Maalesef üretimi destekleyici önemli bir şey gelmedi. ÖTV kampanyasıyla otomobil galerileri teşvik edildi, yurtdışından otomobil ithalatı patladı. Acaba bunun yerine direkt üretimi destekleseydik, daha faydalı olmaz mıydı? Tabi bunlar geçmişte kaldı, artık ekonomiye istihdam sağlayan alanları nasıl geliştireceğimize bakalım.”

10 YIL DAHA DESTEKLENMELİ

Kriz sonrası dünyasında ülkelerin tüketim ve dış ticaret anlayışlarının değişeceğine dikkat çeken Melih Çelet, Çin’in kendi iç tüketimine yetişmeye çabalayacağı bir ortamda tekstilin Türkiye için önemini koruyacağını belirtti. Çelet, “Bu kadar teknolojik altyapısını sağlamış, ilerlemiş bir sektörün anında gözden çıkarılabileceğini düşünmüyorum. Sektörün desteklenmesi, 10 yıllık bir geçiş sürecinde markalaşmaya doğru yapılanmasını tamamlaması lazım” diye konuştu.  Gülşah KARADAĞ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;