Yüzen okul İstanbul'da

Atlantik kıyısındaki Kanada'nın Nova Scotia eyaletinin West Island College'nin öğrencileri yüzen okulları Concordia isimli gemiyle İstanbul'a geldi

Yüzen okul İstanbul'da

Öğrenciler gemide normal eğitimlerinin yanısıra isterlerse denizcilik ile ilgili eğitimleri de alıyor. Geminin temizliği ve yemek işleri de öğrenciler tarafından gideriliyor.

İstanbul'a gelmeden önce İrlanda, Portekiz, Fransa ve Malta'ya uğrayan yüzen okul İstanbul'un ardından Tunus, Fas ve Senegal'e gidecek. Öğrenciler gittikleri yerlerde düzenlenen gezi programlarıyla ülkelerin kültürlerini de tanıma fırsatı bulacak ve düzenlenen sosyal etkinliklere katkıda bulunacaklar.

Sabah saatlerinde İstanbul'a demirleyen Concordia öğrencilerinden Samantha Guiltner, “Farklı kültürleri ve insanları görüyoruz. Burada sıkı bir dostluk ediniyoruz. Okyanus'ta bulundumuz sırada en çok güneşin doğuşunu ve batışını izlemeyi seviyorum" dedi.

Kanada Eğitim Merkezi Türkiye Sorumlusu Köksal Ekinci, bir Türk öğrencinin okula başvurup kabul edildiğini ve gelecek yıl yüzen okulda eğitim göreceğini söyledi.

48 ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRÜYOR

Öğrencileri İstanbul'a getiren Concordia'nın uzunluğu 58.5 metre, genişliği ise 9,44 metre boyutunda. 48 öğrencinin eğitim gördüğü gemide beş öğretmen, bir direktör ile sağlık, temizlik ve mühendislik veren personel de bulunuyor. Yüzen gemide bir dönem eğitim görmek isteyen öğrencilerin ise 30 bin Kanada dolarını gözden çıkarması gerekiyor.

Bulut MÜLHİM-İSTANBUL/DHA