Yüzme havuzuna girenlere uyarı

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü yüzme havuzuna giren vatandaşları hastalıklar konusunda uyardı

27 Ağustos 2014, Çarşamba 09:36
A A

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü yüzme havuzuna giren vatandaşları hastalıklar konusunda uyardı.

"İl Halk Sağlığı Müdürlüğü\'nden yapılan açıklamada, "Dışarıda kullanılan ayakkabılar ile havuz bölgesine girmeyin, yüzme havuzunu mayo ve bone giyerek kullanılması gerekir" denilerek şu öneriler de bulunuldu:

""Havuza girmeden önce sabun ile duş alın ve havuz girişlerindeki ayak yıkama havuzlarını mutlaka kullanın, yüzeceğimiz havuzun suyu bulanık olmamalıdır; bu tür havuzlara kesinlikle girmeyin, yüzme havuzunda hayvanların insanlarla birlikte bulunmalarına hiçbir şekilde izin verilmez, böyle bir durumda havuzu kullanmayın ve işletmeciyi uyarın, yüzme havuzlarının yapılan en son analiz sonuçları (sıcaklık, pH, serbest klor değerleri ile suyun mikrobiyolojik özellikleri kullanıcıların görebileceği bir panoya asılmalı veya elektronik olarak ilan edilmelidir.

Son 2 hafta içerisinde ishalli bir hastalık geçirdiyseniz veya ishalli bir hastalık geçiriyorsanız havuza girmeyin ve yüzmeyin. Bu durumda suya mikrop bulaştırabilir ve diğer insanların hastalanmasına sebep olabilirsiniz. Havuz suyunu yutmaktan kaçının.

"Sakız çiğnerken su yutulabilmektedir. Bu nedenle yüzerken sakız çiğnemeyin, göz enfeksiyonlarından korunmak için yüzme gözlüğü, kulak enfeksiyonlarından korunmak için tıkaç kullanın, yüzme havuzlarında yirmi kişiye en az bir duş ve tuvalet bulunmalıdır.Tuvaleti kullandıktan sonra ellerinizi sabun ile yıkayın."