Yüzmek basuru önlüyor

Konya'da özel bir hastanede görev yapan Genel Cerrahi Uzmanı Opr.Dr. Levent Orman, yüzmenin basur hastalığını önlediğini belirtti

Salı, 30 Mart 2010 - 12:07

Yüzmek basuru önlüyor

Opr.Dr. Levent Orman, basurun makat bölgesindeki toplardamarların genişlemesi olduğunu söyledi. Opr.Dr. Orman, “Basurun ana nedeni kabızlıktır ve kalıtımsal özellik de taşımaktadır.

Toplumda da çok yaygın bulunmaktadır. Hareketsiz ve bağırsak düzeni iyi olmayan insanlarda basur hastalığı daha fazla görülmektedir. Bunu en aza indirmek için beslenme ne kadar önemliyse hareket ve spor da o kadar önemlidir.

Yüzmek basuru önlemede birinci sırada yer alıyor. Yüzmeyle birlikte kan hareketi sağlanıyor. O bölgedeki damarların memeleşmesi engelleniyor. Yüzme sporu kas ve damar hareketlerinin düzenli olmasını da sağlıyor. Böylelikle basur hastalığı önlenebiliyor” dedi.

BİSİKLETE BİNMEK BASUR HASTALARINA ZARARLI

Opr.Dr. Orman, haftada en az iki veya üç kez yüzülmesi gerektiğini kaydetti. Opr.Dr. Orman, “Biz ata ve bisiklete binmeyi basur hastalarına önermiyoruz. O bölgenin hareketini sağlayan sporu ön plana çıkarmak gerekiyor.

Bisiklete ve ata binmek makat bölgesindeki kan dolaşımı hareketini kısıtladığı için basur hastalarına o sporların bir faydası olmuyor, hatta zararı oluyor” diye konuştu.

İhsan YALÇIN/KONYA, (DHA)