Zammın nedeni vergi

Akaryakıt Ana Dağıtım Şirketleri Derneği (ADER), benzinin litresini 3.36 liraya çıkaran zamma büyük tepki gösterdi.

23 Ekim 2009, Cuma 05:00
A A

8-10 KURUŞ ZAM GELMİŞTİ

Akaryakıt Ana Dağıtım Şirketleri Derneği (ADER), önceki gün benzine yapılan 8-10 kuruş zamma tepki gösterdi. ADER, 21 Ekim’den itibaren litresi 3.36 liraya çıkan 95 oktan kurşunsuz benzinde fiyatın, yüzde 66 vergi, yüzde 25 rafineri fiyatı, yüzde 4.5 dağıtım kârı şeklinde oluştuğunu belirterek, “Türkiye, dünyada akaryakıttan en yüksek vergiyi alan ülke” diye tepki gösterdi.

EN YÜKSEK VERGİ TÜRKİYE'DE

ADER’den yapılan açıklamada, pompa fiyat oluşumu ayrıntılı olarak gösterilirken, benzindeki vergi payı, diğer ülkelerle karşılaştırıldı. Ortaya çıkan sonuçlara göre, Türkiye, dünyada akaryakıttan en yüksek vergiyi alan ülke. Dağıtıcı ve bayi kârlarında bir artış olmamasına rağmen artan fiyatta sabit verginin yanı sıra, ham petrol fiyatlarında yaşanan yükselişin de etkili olduğu belirtildi.

ÜÇ AYDA YÜZDE 15 ARTTI

Akaryakıtta yapılan son düzenlemeyle kurşunsuz benzinin bir litresinin fiyatı 3.36 liraya yükselirken, 55 litrelik bir depoyu doldurmanın maliyeti 185 liraya yaklaştı. Temmuz ayında 160.6 lira olan 55 litrelik bir otomobil deposunu doldurmanın maliyeti, bugün 184.8 liraya ulaştı. Bu, yazın ortalarından bu yana benzinde yaklaşık yüzde 15’lik fiyat artış anlamına geliyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;