Zarar açıklandı; 5.2 milyon Euro!

İtalya'nın başkenti Roma'ya iki hafta önce bir futbol karşılaşması için gelen Hollandalı taraftarların kentteki kültür varlıklarına verdikleri zararın 5,2 milyon avro olduğu belirtildi.

06 Mart 2015, Cuma 12:55
A A
İtalyan basınında yer alan haberlerde, Roma ile Feyenoord arasındaki UEFA Avrupa Ligi 2. tur ilk maçı öncesinde kent merkezinde Hollandalı taraftarların taşkınlığının bedelinin tespit edildiği yer aldı. Hasar-tespit raporlarını açıklayan Roma Kültür Varlıkları Sorumlusu Claudio Parisi Presicce, "Feyenoord taraftarlarının Roma’da kamu idaresine verdikleri zarara ilişkin hasar-tespit raporunu tamamladık. Feyenoord taraftarlarının, Roma’da yol açtıkları hasar, yaklaşık 5,2 milyon avro tutarında" ifadelerini kullandı.

Hollandalı taraftarların taşkınlıkları sırasında en çok zarar gören nokta olan ve henüz eylül ayında büyük restorasyon geçiren ünlü İspanyol Merdivenleri’nin karşısındaki döneminin ünlü İtalyan heykeltraşı Bernini tarafından yapılan Barcaccia çeşmesindeki hasarın 75 bin avro olduğu ifade edildi. Barcaccia çeşmesinin gördüğü zarar itibarıyla 1,2 milyon avroluk değer kaybına da uğradığı aktarıldı.

Presicce, maçtan bir gün önce ve maç günü bazı esnafın dükkanlarını çıkan olaylar sebebiyle zorla kapatmak durumunda kaldığını, bunun da kendi çıkardıkları 5,2 milyon avroluk hasara ek olarak, 3 milyon avroluk bir gelir kaybına yol açtığını bildirdi.

İtalyan basınında yer alan diğer haberlerde, Hollanda’nın Zwolle kentinde bir okulun öğrencilerin kendi aralarında Roma’ya dayanışmalarını göstermek için topladıkları paraları sembolik bir jest olarak verecekleri belirtildi. Yine

Hollanda’da "Pardon Roma" adlı bir girişimin 11 bin avro, Amsterdam’da ise "Biz de Romalıyız" adı altında başlatılan girişimin destek amaçlı 6 bin avro topladığı kaydedildi.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;