Önceki Fotolar

Zayıflamaya yardımcı 12 tok tutan besin

Sürekli aç olmaktan, bu yüzden hep bir şeyler yemek istemekten ve kilolarınızla boğuşmaktan sıkıldınız mı? Bu durumun sebebi sizi hem sağlıklı besleyecek hem de tokluk hissini uzun süre korumanıza yardımcı olacak besinler yerine sağlıksız ve işlenmiş olanları tercih etmeniz olabilir. Beslenme uzmanı Rhiannon Lambert besleyici değeri yüksek yiyeceklerin sadece fiziksel değil ruh sağlığınızı da korumaya yardımcı olduğunu belirtip “İşlenmiş gıdaların hepsi tamamen sağlıksızdır diyemeyiz ancak bu gıdalara fazladan tuz, şeker ve yağ ekleniyor.” diyor. Bu katkıların da doğal olmayan bir tokluk hissi yaratıp gerçekte sizi daha çabuk acıktırdığına dair birçok araştırma var. İşte günlük beslenmenize ekleyip daha uzun süre tok kalmanızı sağlayacak 12 besin…  

23 Ocak 2018, Salı 13:33
A A
2 Elma

2 Elma

Yanınızda kolayca taşıyıp her yere götürebileceğiniz elma birçok faydasının yanında aynı zamanda tok tutucu bir besin. İçerdiği yüksek lif ve su oranı sayesinde tokluk hissini uzun süre korumanıza yardımcı oluyor.  

3 Bakla tohumu

3 Bakla tohumu

Doyurucu etkisi yüksek olan bakla tohumu sizi uzun süre tok tutacak besinlerin başında geliyor. Yüksek oranda lif içerdiği için de son derece faydalı.  

4 Bitter çikolata

4 Bitter çikolata

Bunu duymayı dört gözle bekliyordunuz eminiz. Kakao oranı yüksek bitter çikolata tüketmeniz az miktarda bile olsa gün içinde tatlı krizine girmenizi engelleyerek sağlıklı bir şekilde tok kalmanızı sağlayacak. Kakao oranı p’in üzerinde olanları tercih etmelisiniz.  

5 Kabak çekirdeği

5 Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği de tam bir protein deposu. Tıpkı chia tohumu gibi yemeklerinize serperek kolayla tüketmeniz mümkün. Temel vitamin ve mineralleri de içeren kabak çekirdeğini yoğurt ya da meyvenize ekleyerek yiyebilirsiniz.  

6 Brokoli

6 Brokoli

Brokoli tam bir ya sev ya nefret et sebzesi. Turpgiller ailesinden bir sebze olan brokoli lif oranı ve besleyiciliği çok yüksek olmasıyla sizi uzun süre tok ve zararlı besinlerden uzak tutacak.  

7 Yeşil Mercimek

7 Yeşil Mercimek

Yeşil mercimek protein bakımından zengin bir besin ve protein oranı yüksek besinler sizi açlık krizlerinden korur. Lifli olduğu için daha uzun sürede sindirilen yeşil mercimeği salatalarınıza ekleyerek hem daha sağlıklı hem de enerjik olmak mümkün. Yeşil mercimek aynı zamanda çok iyi bir bitkisel demir kaynağı.

8 Nohut

8 Nohut

Protein dışında magnezyum, folik asit ve demir içeren nohutu humus yaparak yemeklerin yanında tüketebileceğiniz gibi sadece haşlayıp atıştırmalık olarak öğün aralarında tüketebilirsiniz.  

9 Somon

9 Somon

Yağlı balıklar sadece kalp sağlığınız için faydalı değil aynı zamanda sizi tok da tutuyor. Somonun içerdiği protein ve yağ asidi bileşimi tok tutucu bir etkiye sahip çünkü sindirimi uzun sürüyor.  

10 Yulaf

10 Yulaf

Yavaş salınan bir karbonhidrat olan yulaf kan şekeri seviyenizi yükseltmez ve sizi uzun süre tok tutar. Bu yüzden güne başlarken yulaf tüketmek sizin için iyidir. Böylelikle öğlene kadar daha enerjik olacaksınız.  

11 Yumurta

11 Yumurta

Sabah kahvaltıda tükettiğinizde günlük protein ihtiyacınızın çoğunu alabileceğiniz yumurta zengin içeriğiyle harika bir besin ve uzun süre tokluk hissi yaratıyor. Ancak beyazını ayırarak tüketmeyin çünkü besleyici kısmının çoğu orada.  

12 Fıstık ezmesi

12 Fıstık ezmesi

Elbette hazır olanları değil evde kendi hazırlayacağınız fıstık ezmesini tüketmelisiniz. Doğal yağlar, protein ve lif kaynağı olmasının yanında atıştırmalıklarınıza ekleyerek lezzetlerini artırabilirsiniz.