Zekavet Hoca morali

Baykal'ın lise öğretmeni Zekavet Gürcan açılışta karşılaştığı CHP lideri için “Onlar hedefine ulaşamadı diyenler yanılıyor. Dikenleri temizlemek için çalışıyorlar” dedi

Zekavet Hoca morali

‘ŞİDDET’ VURGUSU

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal dün memleketi Antalya’da CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nce yaptırılan Hurma Atıksu Arıtma Tesisleri temel atma törenine katıldı. Törendeki konuşmasında demokratik açılımla ilgili konuşan Baykal, “Şiddete göz yumarsak, birilerimiz şiddetten güç alarak siyaset yapmaya kalkarsa, bu demokrasiyi kökünden çıkmaza sokar. Demokraside şiddete yer yoktur, şiddetle müzakere edilmesine de yer yoktur” dedi. Baykal daha sonra bir resim sergisinin açılışına katıldı.

‘ÇOCUKLARIM’

Baykal açılışta 1955 yılında mezun olduğu Antalya Lisesi’ndeki sınıf arkadaşlarıyla buluştu. Cebir ve geometri öğretmeni 83 yaşındaki Zekavet Gürcan’ı görünce şaşkına dönen Baykal, öğretmenin elini öpüp hatrını sordu. Baykal ve arkadaşlarına “Çocuklarım” diye hitap eden Zekavet Gürcan “Onlar için hedefine ulaşamadı diyenler yanılıyor. Onlar o dikenli yolda dikenlerin temizlenmesi için koşuyorlar. Bu memleket bizim memleketimiz” diye konuştu. Bu konuşma dakikalarca alkışlandı.

‘HAKKINI HELAL ET’

CHP Lideri Baykal, öğretmenin konuşmasından sonra “Zekavet Hocamı dinleyince bugün ülke sorunları karşısında neden bu kadar duyarlı olduğumu, niçin düşüncelerimi ısrarla dile getirdiğimi bir kez daha anladım. Bunun sorumlusu beni yetiştiren hocalarmış. Bizlere verdiği emeği helal etmelerini diliyorum. Bize öğrettiklerine ihanet etmeyeceğiz. Yeni bir cumhuriyet atılımıyla ülkemizi ileriye götürdüğümüz zaman borcumuzu tam olarak ödemiş olacağız” dedi.

EMRE BAYLAN/DHA