Candaş Tolga Işık

//icdn.posta.com.tr/images/{aspect}/2017/01/17/8170731.candaş_tolga_ışık_25.png

Zeki Müren de bizi görecek mi?

Salı, 17 Kasım 2009 - 05:00

Türkiye’de Kürtlere ayrımcılık yapılıyor mu? Siyasetçiler, aydınlar, gazeteciler, sanatçılar herkes konuştu. Görüşleri belli!

Bakalım bizim okuyucu ne diyor?

*** 

İstanbul’dan Hakan Atacan:

“ 41 yaşındayım. Adanalıyım. Baştan söyleyeyim 7 göbek sülalemde bir tek Kürt yok. Ancak yurt dışından her gelişimde havaalanındaki polis kontrolünde çevrilip bavulum aranır. Bir keresinde dayanamayıp polise sordum: “Yahu niye her seferinde ben? Tipimde nasıl bir falso var ki 20 yıldır bir kere sektirmediniz?” Polis cevap veremedi tabi. Bu durum artık hanımın da canına tak etmiş olacak ki bir gün “Benim aklıma bir fikir geldi” dedi. “Kaşlarını inceltip iki kaşının arasını alacağız” Önce nazlandım sonra “Olur” dedim. Allah sizi inandırsın 6 ay oldu o gün bugün bir kere çevirmeye takılmadım. Olayın Kürtlükle alakası yok dostum. Anadolu çocuğuysan yani kara kalın kaşların ortada birleşiyorsa ve esmersen istersen Tolstoy’un oğlu ol yanmışsın”

***

Ardahan’dan Hasan Kâhya:

“Bak ağabey bu memlekette ayrımcılık var. Ama bunun Kürtlükle Türklükle alakası yok. Kimse sormaz bile ne olduğunu? Tipine bakarlar. Ankara’nın doğusundan geliyorsan ikinci sınıf vatandaşsın. Ben Karslıyım. Al sana itiraf: Bir ortama girince “Karslıyım” dediğimde direkt “kaba-saba insan” muamelesi görüyorum. Bir olay anlatayım sana: İki yıl önce Bodrum’dayım. Hollandalı bir kızla tanıştık. Sevgili olduk. Bir gece beraber bara gittik. Kapıda çevirdiler. “Nerelisin sen?” diye sordular. “Kars” dedim. “Hanımı nereden tanıyorsun?” dediler. “Kız arkadaşım” dedim. “Sen giremezsin” dediler. “Niye?” dedim. “Uzatma giremezsin” dediler. Kürtlükle uzaktan yakından alakam yok. O gün anladım ki bu ülkede doğuluysan maça bir sıfır mağlup çıkıyorsun”

*** 

İstanbul’dan Cemal Kadırgalı:

“Doğma büyüme İstanbulluyum. Ailem Sivaslı. Kürt değilim ama bugüne kadar ayırımcılığın babasını gördüm. Allah nasıl bir tip verdiyse milletin üçerli beşerli erkekli gruplar halinde girdiği gece kulüplerine tek başıma giremedim. Eşofmanla girilen mekânların kapısından takım elbiseyle çevrildim. Bir tek gece yoktur ki polis çevirmesinde pas geçeyim. Hani Cem Yılmaz Vizontele filminde “Zeki Müren de bizi görecek mi?” diye soruyordu ya şimdi ben de soruyorum “Bu açılım bizi de görecek mi abi?”