Zeki Müren mezarı başında anıldı

Cuma, 24 Eylül 2010 - 16:11

Zeki Müren mezarı başında anıldı

‘Sanat Güneşi’ Zekin Müren ölümünün 14’üncü yıldönümünde Emirsultan Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı. Anma törenine Zeki Müren’in sanatçı dostları Selami Şahin ve Nalan Altınörs ile sevenleri katıldı.

Zeki Müren için ilk tören kendi adını taşıyan Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi’nde yapıldı. Emirsultan Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen törende konuşan Sanatçı Nalan Altınörs, geçen sene yapılan törene de katıldığını belirterek, “Dua etmek için geldim” dedi.

Zeki Müren’in bedenen yanlarında olmasa da şarkıları ve sanatçı kimliği ile her zaman birlikte olduklarını dile getiren Altınörs, akşam da onun şarkılarının yer aldığı bir konser vereceklerini söyledi. 1987 yılında Altın Kelebek Ödülleri ile ilgili bir anısını da anlatan Nalan Altınörs, o yıl birlikte ödül aldıklarını anlatarak, şarkıyı iyi okuması ve güzel bir Türkçe kullanmasından dolayı kendisini tebrik ettiğini kaydetti. Zeki Müren ile çok uzun zaman geçiremediklerini ifade eden Altınörs, o yüzden bu anının kendisine gurur verdiğini söyledi.

Zeki Müren ile 1970’li yıllarda tanıştıklarını söyleyen Selami Şahin de “O yıllarda 45’liğim çıkmıştı. Yeni ünlenmiştim. Benim 35’in üzerinde bestemi aldı, okudu. Benim için şerefti. Allah rahmet eylesin” dedi.

Anma törenine Selami Şahin’in oğulları Lider ve Emirhan Şahin de katıldı. 23 yaşındaki Beykent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü öğrencisi olan Emirhan Şahin, tören boyunca babasının fotoğrafını çekti.

Konuşmaların ardından yapılan dualarla tören devam etti. Zeki Müren Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi’nden gelen öğrenciler mezarının başına gül koydu. Törenin sonunda Selami Şahin yüksek sesle Fatiha okudu.

Serhat TEZCAN- Recai GÜLER/BURSA, (DHA)