Zevk için adam öldürmüşler

Der Spiegel dergisi, Afganistan'da masum sivilleri keyiflerine göre öldüren ABD'li asker çetesini ortaya çıkardı

22 Mart 2011, Salı 08:11
A A

Afganistan’da masum sivilleri öldüren Amerikalı askerlerin peşine düşen saygın Alman haber dergisi Der Spiegel, 5 aylık bir araştırmanın sonucunda şok edici gerçekleri gözler önüne serdi.

Derginin pazar günkü sayısında “ölüm timi” adı verilen askerlerin “spor olsun diye” masum sivilleri öldürdükleri ve onların cesetleriyle de fotoğraf çektirdikleri ortaya çıktı.

Spiegel, ABD’nin yayıyını engellemeye çalıştığı fotoğraflardan üçünü yayınlandı. Fotoğraflardaki askerlerin Kandahar’da görev yapan US Stryker tank biriminden oldukları belirtildi.

ABD: DEĞERLERİMİZE AYKIRI

Dergi ellerinde “ölüm timi” tarafından çekilmiş dört bin fotoğraf ve videolar bulunduğunu açıkladı. Ancak bunları nasıl elde ettiği konusunda bir açıklama yapmadı.

Katliamları gösteren fotoğrafların kamuoyunda öfke yaratacağı için engellemek isteyen Pentagon, dün resmi bir açıklamayla özür diledi.

Açıklamada, “Fotoğraflar, ABD ordusunun standart ve değerlerine zıt olan eylemleri göstermektedir. Fotoğrafların neden olduğu üzüntüden dolayı özür diliyoruz” denildi.

3 ASKER YARGILANIYOR

Fotoğraflardaki askerlerin Corporal Jeremy Morlock, Andrew Holmes olduğu belirtildi. “Ölüm timi”ne ait askerlerin, geçmişte, sivilleri kasten öldürdüğüne dair bilgiler ortaya çıkarılmıştı.

Birliğe ait 12 asker üç sivili öldürmekten yargılanıyor. Fotoğrafların, Irak ’taki Ebu Garip hapishanesinde ABD’li askerlerin yaptığı işkencelerden bile daha fazla ses getireceği belirtildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;