Zeytinyağında tadımcı açığı

Zeytin ağacı sayısı 150 bini geçen Türkiye'de, ihracat açısından büyük önemi bulunan 'zeytinyağı tadımcısı' sıkıntısı yaşanıyor. Zeytinciler, sıkıntıyı aşmak için tadım eğitimleri düzenliyor

26 Ekim 2009, Pazartesi 05:00
A A

* Marmara, Ege, Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde yoğun olarak yetiştirilen zeytinde, 150 milyon ağaç varlığı ile önemli bir üretici konumunda bulunan Türkiye, ‘zeytinyağı tadımcısı’ sorunu yaşıyor. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Komitesi (UZZK) Yönetim Kurulu Üyesi Ümmühan Tibet, tadımcı sorununun ihracat önünde büyük bir engel olduğunu, bu açığın kapatılması için eğitim çalışmaları yapıldığını söyledi.

* Hatay’daki ‘Natürel Zeytinyağı Duyusal Tadım’ eğitimine katılan Ümmühan Tibet, Ağustos 2010’da zeytinyağı tebliğinin ‘tadım kriterleri’ zorunlu hale geldiğinde, üreticilerin kalite ve hijyenin yanı sıra zeytinyağının tadım özelliklerine de dikkat etmesi gerekeceğini kaydetti. Tibet, bu amaçla zeytinyağı tadım eğitimi verdiklerini belirterek, gelecekte bu işin bir meslek haline geleceğini bildirdi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;