Zifiri karanlıkta görmek artık hayal değil!

Amerikalı bilim adamları, karanlıkta görmeyi sağlayan damla geliştirdi. Bu damla sayesinde karanlıkta, aydınlıktaki gibi net görmek artık hayal olmayabilir

30 Mart 2015, Pazartesi 10:11
A A

Amerikalı bilim adamlarının araştırması, denizin derinliklerinde, ışığın olmadığı bölgelerde yaşayan balıkların gözlerinden elde edilen, gece körlüğünün ve bazı kanser türlerinin tedavisinde kullanılan "Chlorin e6 (Ce6)" adlı bir kimyasalı içeren damlanın gözlere damlatıldığında, zifiri karanlıkta da görmeyi sağlayabildiğini ortaya koydu.

Biyokimya Uzmanı Gabriel Licina bu çalışmada gönüllü olarak denek oldu.

Bilim adamları damlaya bu maddenin yanında insülin ve dimetil sülfoksid bileşiğini ekledi. Araştırmaya imza atanlardan Biyokimya Uzmanı Gabriel Licina’nın retinasına damlatılan sıvı sayesinde bilim adamının 50 metreye kadar bir alanda insan ve nesneleri ayırt edebildiği belirlendi. Birkaç saat sonra Licina’nın gözlerinin normale döndüğü ve aydınlıkta da sorun çekmediği belirtildi. Deneylerin devam edeceğini ifade eden bilim adamları, çalışmanın gece kurtarma çalışmalarına yardımcı olabileceğini vurguladı.

Çalışmaya ilişkin makale, bilim adamlarının "Science for the Masses" adlı sitesinde yer aldı.

AA
    
        
       

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;