Zil çaldı, öğretmen yok!

Yüksekova'nın Çalımlı Mezrası, öğretmen yolu gözlüyor

Zil çaldı, öğretmen yok!

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi Dilektaşı Köyüne bağlı Çalımlı mezrasında eğitim yılı halen başlamadı. Öğretmen atanmadığı için çocuklarını okula göndermediklerini belirten köylüler, “40 gündür okullar açıldı. Bizim mezramızda halen eğitim yok. Böyle bir eğitim anlayışı olur mu?” diye tepki gösterdi.

Yüksekova İlçesi’ne 30 kilometre uzaklıkta bulunan 20 haneli Çalımlı mezrasında 60 öğrenci, öğretmen yokluğu yüzünden hala ders başı yapamadı. Her gün okul kıyafetlerini giyerek okul önüne giden öğrenciler, öğretmenin gelmediğini, kapının kapalı olduğunu görüp evine geri dönüyor. Öğrencilerin boynu bükük öğretmenlerini beklemesine ise öğrenci velileri isyan ediyor.

Veliler, Hakkari ve Yüksekova Milli Eğitim Müdürlüğü’ne defalarca başvurduklarını, ancak bu soruna bir çözüm bulamadıklarını belirtiyor. Türkiye’nin her yerinde 40 gündür eğitim-öğretimin verildiğini belirten veliler, “Bizim mezramızda ise halen eğitim yok. Böyle bir eğitim anlayışı olur mu?” diye konuştu. Veliler, öğretmenlerin gelmemesini de lojman sorunundan kaynaklandığını ifade etti.

Maddi durumu iyi olan bazı köylüler ise çocuklarını Yüksekova ilçe merkezine gönderiyor. Veliler, çocuklarını temel eğitimi alamadıkları için burada da bocaladıklarını belirterek, “Çocuklarımızı gönderdik. Öğretmen her gün çocuğun bir şey bilmiyor diye sitem ediyor. Böyle bir eğitim sistemi ile çocuklar nasıl öğrenecek. Hangi bilgiyle üniversiteyi kazanacak. Biz cahil kaldık, çocuklarımızda cahil kalacak” diye konuştu.

Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise köye öğretmen gönderdiklerini ancak lojman sıkıntısı yüzünden geri döndüğünü belirtti. Yetkililer, önümüzdeki günlerde köye vekil bir öğretmen göndereceklerini söyledi.

Erkan ÇOBANOĞLU/ YÜKSEKOVA(Hakkari), DHA