Zirve aşkı öldürdü

Yüzlerce kez ölümden dönen dünyanın en ünlü dağcılarından Tomaz Humar'ın hedefi bu kez Nepal'di. Ünlü dağcı Tomaz Humar uçurumdan yuvarlanıp ayağı kırılınca soğuktan donarak öldü

Zirve aşkı öldürdü

EN BAŞARILI SLOVEN DAĞCI

Sloven Tomaz Humar solo (tek) yüksek irtifa tırmanışlarıyla dağcılık tarihine adını altın harflerle yazdırmıştı. Tomaz Humar (40) iki hafta önce dünyanın en büyük ve en yüksek sıradağları Himalayalar’daki buzullarla kaplı 7 bin 200 metre yükseklikteki Nepal zirvesine tek başına tırmanmaya başladı. Tomaz Humar, geçtiğimiz pazar günü uçurumdan yuvarlanıp ayağını kırdı.

GÖZÜ YALNIZCA DAĞLARDAYDI

Kamp merkezi ile son kez geçen pazartesi irtibat kuran Tomaz Humar’dan bir daha haber alınamadı. Tomaz Humar, Tibet sınırındaki Langtang Lirung Zirvesi’nde donarak öldü. Tomaz Humar’ın arkadaşı dağcı Viki Groseli, “1999 yılında Asya’da bulunan dünyanın en büyük ve en yüksek sıradağları Himalayalar’daki 8167 metrelik Dhaulagiri dağında ve 2005 yılında Pakistan’daki ‘Katil Dağ’ denen Nanga Parbat’da mahsur kalıp ölümden dönmüştü. Nepal’e çıkmadan bana ‘Ölsem de bu sevdadan vazgeçmem’ demişti” şeklinde konuştu.