Zordaki KOBI'ye cansuyu

Hazine, Kredi Garanti Fonu'na 1 milyar lira aktardı. Bankalar bu paranın garantisiyle yaklaşık 20 bin KOBİ'ye 10 milyar lira kredi kullandıracak

14 Ekim 2009, Çarşamba 05:00
A A

BEKLENEN İMZALAR ATILDI

Krizde yaralanan küçük ve orta boy işletmeler (KOBİ) için beklenen imza atıldı. Hazine ile Kredi Garanti Fonu (KGF) 1 milyar liralık kaynak aktarımını öngören protokolü dün imzalandı. Böylece Hazine’nin kefaletiyle 20 bin KOBİ için, 10 milyar TL’lik kredi hacminin önü açıldı.

İmza töreninde konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, KGF’nin asıl amacının kriz sebebiyle sıkıntıya giren, yenilikçi, pazarı ve elemanı olan KOBİ’lere destek verilmesi olduğuna dikkat çekti.

BATIKLARA DEVA OLMAYACAK

Babacan, Kredi Garanti Fonu’nun, 5-10 yıldır sıkıntı içinde olan batık durumdaki KOBİ’lerin derdine deva olamayacağını söyledi. İmza törenine Ali Babacan, Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı, Bankalar Birliği Başkan Vekili Varol Civil, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan, KGF Başkanı Faik Yavuz ve Fon’un 240 milyar TL’ye çıkartılan sermayesine iştirak eden bankaların genel müdürleri katıldı.

20 bin işletme kullanacak 1 milyar liralık kaynakla oluşturulması hesaplanan 10 milyar liralık kredi hacmi sayesinde, 20 bin KOBİ’ye finansman sağlanacak. 30 Haziran 2008’den önceki 2 yıl içinde takibe düşmüş veya vadesi geçmiş borcu bulunmayan KOBİ’ler bu kaynaktan yararlanabilecek.

Yararlanıcı başına 1 milyon TL, bir risk grubuna ait yararlanıcılar için ise 1.5 milyon TL limitin belirlendiği sistemde, asgari 6 ay, azami 4 yıl vadeli olarak kullandırılacak kredilerin yüzde 65’ine Hazine garantör olacak.

RİSKİN YÜZDE 35'İ BANKALARIN

Türkiye genelinde 20 bankanın ortak olduğu sistem sayesinde, teminat gösteremediği için kredi kullanamayan KOBİ, Türkiye genelindeki 9 bin 500 şubeden birine başvurarak ‘kefalet’ isteyecek. KGF tarafından kefalet sağlanırken, kredi riskinin yüzde 35’i bankalar tarafından karşılanacak. İmza töreninde konuşan Babacan, “Bu kredide önemli olan KOBİ’lerin pazarlarını ve kurumsal yapılarını korumaktır. Çünkü müşteri ve pazar kazanmak kolay değildir. Alın teridir. Emektir” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;