Zorlu kapıyı 15 bin euro'dan açtı

Zincirlikuyu'daki Zorlu Center'da inşaat hızla sürerken satışlar da başladı. Alışveriş merkezi, sosyal yapılar, otel, iş merkezi ve rezidanslardan oluşan projede metrekare fiyatının 15 bin euro'dan başladığı belirtiliyor

Pazar, 08 Ağustos 2010 - 05:00

Zorlu kapıyı 15 bin euro'dan açtı

İlk 5 fonksiyonlu proje

Zorlu Yapı’nın İstanbul Zincirlikuyu’daki Karayolları Genel Müdürlüğü’ne ait araziyi 2007’de 800 milyon dolarlık rekor teklifle almasının ardından Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı, Zorlu Center projesini iki yıl aksatmış, 2009’un son aylarında inşaat tekrar başlamıştı. Zorlu Center, alışveriş merkezi (AVM) sosyal yapılar, otel, iş merkezi ve rezidansları ile Türkiye’nin ilk ‘5 fonksiyonlu karma’ projesi.

Yüzde10’u satıldı

Uzun yargı maratonu sonrası kulelerinin ucunu göstermeye başlayan Zorlu Center inşaatı, birkaç aydır gayrimenkul ve perakende piyasasının en önemli gündem konularından biri. Ekonomist dergisinin haberine göre, projede satışlar şimdiden gizli şekilde başladı. Rezidans ve konutların yüzde 10’u satıldı. Perakende dünyası Zorlu Center’ın AVM’si içinde nasıl yer alabileceğinin hesabını yapıyor.

Mağaza devleri yarışta

Şu an el altından satışa çıkan, ekimde resmi satışı yapılacak rezidanslarda metrekare fiyatının 15 bin euro’yu bulduğu iddia ediliyor. AVM için özellikle çok katlı mağazacılık yapan kuruluşlar aranıyor. Boyner Grubu’nun getirmesi beklenen Amerikalı lüks mağazalar zinciri Saks Fifth Avenue ile Demsa Grubu’nun getirmeye çalıştığı Fransız devi Galeries Lafayette arasında yarış olduğu öne sürülüyor.

Zorlu Kule’de oturacak

Zorlu Grubu AVM’yi Eylül 2011, kültür merkezini Ekim 2011, ofis, otel ve rezidansları ise Haziran 2012’de bitirmeyi planlıyor. Bin metrekarelik lüks rezidanslardan oluşan Kule Rezidans’ın en üst katında Başkan Ahmet Nazif Zorlu’nun da yer ayırttığı öğrenildi. Komplekste, 2300 kişilik konser, 750 kişilik tiyatro salonu, 72 bin metrekare yeşil alan, helikopter pisti, 200 mağaza, kafe ve restoran yer alacak.