Vajinismus nasıl anlaşılır? (Vajinismus belirtileri ve tedavisi)

Kadınlar arasında en sık görülen cinsel problemlerden biri vajinismus. Cinsel ilişkiye girememe hastalığı olarak da bilinen vajinismus, kadınların ilişki sırasında acı çekmesine neden olabiliyor. Vajinismus nasıl anlaşılır? Tedavisi var mı? Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, cinsel terapist Op. Dr. Miray Sekkin Eser vajinismus belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

01 Temmuz 2020, Çarşamba 15:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Vajinal girişin çevresindeki kasların istemsiz olarak kasılması sonucu yaşanan ağrı ve endişeye bağlı olarak ilişkiye girememe durumuna vajinismus deniyor.

Cinsel ilişkiye girme korkusu olarak da bilinen vajinismus rahatsızlığı her on kadından birinde görülebiliyor. Kadınların evlendikleri zaman ilk gece korkusu ile başlayabileceği gibi, daha önceden var olan korkularına bağlı olarak da vajinismus durumu gelişebilir.

Sevgililik döneminde herhangi bir sorun yaşamayan kadınlar, erkek cinsel organının vajinaya girme aşamasında ağrı, korku, panik hali yaşamaları ile vajina girişinde kasılmalar ile başlar. Kadınlar bu giriş haline imkansız gözüyle bakarlar. Bu durum denemeler artıkça daha şiddetli hale gelebilir. Bir süre sonra düşüncesi bile şikayetleri ortaya çıkarabilir. Bir tür kaygı bozukluğuna ve fobi durumuna dönüşür.

Vajinismus olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Vajinismus olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Cinsel ilişki denendiği zaman penisin ya sadece uç kısmının çok ağrılı ve acılı olarak girebilmesi ya da hiç girememesi ile belli olur. Kadın kendisini istemsiz olarak kasar ve partnerini iter. Bu her denemede gerçekleşir.

Vajinismus tanısı nasıl konur?

Vajinismus rahatsızlığı için sadece ilişki esnasında ağrı ve acı olması şart değil. Bazen hasta o aşamaya gelinmesine bile izin vermez. Bu nedenle pek çok kadın halen bakire olarak saptanabilir. Kadın doğum muayenesi ve öykü ile tanı konabilir. Muayene ile vajinismusun derecesi belirlenebilir. Bu da tedavi için yol göstericidir.


Vajinismus tedavisi nasıl olur?

Vajinismus tedavisi nasıl olur?

Vajinismus rahatsızlığı yaşayan bir kadının tedavisi, kendisine uygun olan bir planla başarıılı olabilir. Hasta tam anlamıyla değerlendirilmeden net bir şey söylemek de doğru değil. Tedavi başarısı, hekimin bilgi, deneyim ve yeteneğinin yanında, çifte de bağlı. Çiftin istekli, sabırlı ve birbirlerine destek olmaları ve doktorlarına güvenmeleri şart. Çiftte ilişkisel ve iletişimsel olarak problemler varsa öncelikle bunun bir nebze düzeltilmesinde fayda var.

Aile ilişkileri, çevre baskısı gibi problemler minimalize edilmeli, çift kendini olumsuz dış etkenlerden tedavi süresince soyutlamaya çalışmalı. Bu koşullar sağlandıktan sonra tedavi kişiye göre planlanır.

Bazı hastalarda sadece cinsel eğitim yeterli olabilirken bazı hastalarda parmak veya dilatatör tedavileri, bazı hastalarda terapi düzeyinde tedaviler gerekebilir. Hastanın tedavi sürecine, uyumuna ve ilerlemesine göre karma tedaviler de uygulanabilir.


Vajinismus tedavisi ne zaman biter?

Vajinismus tedavisi ne zaman biter?

Vajinismus tedavisi gerçek bir cinsel ilişki ve jinekolojik muayenenin yapılması ile sonlanır. Bu nedenle tedaviyi sonlandırırken ilişki sonrası kontrol muayenesi önemlidir. Vajinismus tedavisini başarı ile tamamlayan kadınlarda bu sorun tekrarlamaz. Aksine daha kaliteli bir cinsel hayata adım atan kadın cinsellikten keyif almaya başlar.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Haydar Dümen'e sorulmuş en komik 11 soru ve yanıtları