1,5 tonluk 'Yiğit' boğa 26 bin liraya alıcı bekliyor

1,5 tonluk 'Yiğit' boğa 26 bin liraya alıcı bekliyor

Sivas’ta özel olarak yetiştirilen "Yiğit" adı verilen 1,5 tonluk kurbanlık boğa, alıcısını bekliyor. Besici Mehmet Veske "Şarole" cinsi boğası için 26 bin lira istiyor

11 Eylül 2016, Pazar 13:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Büyük bir özveriyle bakımı yapılan ve "Yiğit" adı verilen boğaya yüksek fiyatı nedeniyle henüz alıcı çıkmadı.

Hayvancılığın baba mesleği olduğunu ve 25-30 yıldır bu işle uğraştığını belirten Veske, hayvan yetiştirmenin zorluğunu anlattı.

Buna rağmen çiftliğinde bulunan "Yiğit" isimli boğaya baktıkça mutlu olduğunu ifade eden Veske, "Çok güzel bir hayvan, 1,5 ton ağırlığında. Bu yaşıma kadar ilk kez böyle bir şeyle karşılaşıyorum. Bundan sonra Allah izin verirse böyle tosunlar beslemeyi düşünüyorum." dedi."Sabahtan akşama kadar bununla uğraşıyoruz"

Çiftliğinde bugüne kadar bu büyüklükte bir hayvan yetişmediğini anlatan Veske, şunları kaydetti:

"Çiftliğe gelen vatandaşlar da tosunu görünce çok yoğun ilgi gösteriyor. Kurbanlık hayvanları satmaktan ziyade, her gelen bu tosunu soruyor. Sabahtan akşama kadar bununla uğraşıyoruz. Kurbanlık almak için gelen vatandaşlar bunu gördükleri zaman diğer hayvanlardan gönlü geçiyor. Bu tosun 1,5 ton ağırlığında ve 26 bin lira istiyoruz. Almak isteyen olursa bekliyoruz."İlk sahibinin hayvana bu isimle seslendiğini söyleyen Veske, kendilerinin de devam ettirdiğini ifade etti. Veske, ismiyle seslendikleri zaman boğanın kendilerine tepki verdiğini dile getirerek, "Böyle büyük olduğuna bakmayın. Bakımı çok kolay, akıllı ve uysal bir hayvan. Zaten huysuz olsa bunu zapt etmenin imkanı yok. Hayvanların yanına bağladığımız zaman kurbanlık almak için gelenlerin diğer hayvanlardan gönlü geçiyor. Yedi hisselik tosunlar bile bunun yanında ufacık kalıyor." diye konuştu.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Muğla'da 2 bin 300 yıllık mezar bulundu