1 hafta içinde aşı gelecek

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, Amerika, Avustralya ve Çin'de yaygın olarak kullanılan domuz gribi aşısının bir hafta içinde Türkiye'ye geleceğini kaydetti

15 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

Türkiye’de bugüne kadar 164’ü yerli olmak üzere 481 kişide domuz gribine rastlandığını belirten Buzgan, ilk etapta 1 milyon 800 bin aşının geleceğini, sağlık personeli, hamileler, çocuklar ve kronik hastalığı olanların ilk aşılanacak gruplar olduğunu söyledi.

Buzgan, aşı geldiğinde hacı adaylarına öncelik vereceklerini, ilk grup için yetişmemesi halinde bu kişileri Suudi Arabistan’da aşılayacaklarını bildirdi.

Buzgan şöyle konuştu: “Aşının kanser yapıcı özelliği gibi bir şey söz konusu değil. Bu aşının kullanılmaması gereken üç alan var. Birincisi, ilk altı aya kadarki çocuklara yapılmaması gerekiyor. İkincisi, gebeliğinin ilk üç ayında olanların aşı olmaması gerekiyor. Üçüncüsü, kişinin yumurta alerjisi varsa, yumurtaya ekim yapılarak üretilen bir aşı olduğu için uygulanmaması gerekiyor.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.