1 saat fazla uyku yetiyor

Gece bir saat daha fazla uyumak, damarlarda kireçlenme riskini azaltıyor

13 Temmuz 2013, Cumartesi 15:02
A A
1 saat fazla uyku yetiyor

ABD'deki Chicago Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, gece bir saat daha fazla uyumanın sistolik tansiyonun (kalp kasıldığında damarlara gönderilen kanın, damar duvarında yaptığı basınç) 17 milimetre/cıva azalmasını sağladığını gösterdi.
     
5 yıl süren araştırmaya ortalama 40 yaşındaki 495 kişi katıldı. Kireçlenmeye gece 5 saatten az uyuyanların yüzde 27'sinde rastlandı. Gece 5-7 saat uyuyanlarda kireçlenme riskinin yüzde 11 az olduğu vurgulandı. 7 saatten fazla uyuyanların ise sadece yüzde 6'sında kireçlenme belirlendi.

KADINLARDA DAHA ETKİLİ
     
Amerikan Tıp Derneği'nin dergisinde (JAMA) yayımlanan araştırmada ayrıca, uykunun damarlara olumlu etkisinin kadınlarda daha fazla olduğu belirtildi.
     
Daha önce yapılan araştırmalar, kronik uyku eksikliğinin obezite, diyabet ve yüksek tansiyon gibi hastalıklara yol açtığını göstermişti.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.