10 adımda hoşgörü rotası

Hatay, insanlığın ilk yerleşim yerlerinden biri. Geçmişten bugüne kadar farklı kültür ve inançların bir arada yaşamış olması Hatay’ın bir hoşgörü kenti olduğunun kanıtı. Anavatan’a katılan son toprak parçası olan Hatay, üç büyük dinin de en önemli inanç merkezlerinden biri. İşte medeniyetler kenti Hatay’da görmeden dönmemeniz gereken 10 durak…

16 Ağustos 2018, Perşembe 03:00
A A
ST. PİERRE KİLİSESİ

ST. PİERRE KİLİSESİ

ADEM ÖZDOĞAN

Dünyanın ilk mağara kilisesi olan St. Pierre adını Hz. İsa’nın havarisi St. Pierre’den alıyor. Hz. İsa’nın dinini tanıyanlara ilk kez bu kilisede Hıristiyan adı verilmiş. Kilise, Papa 6. Paul tarafından Hıristiyanlar için hac mekânı ilan edilmiş.

ANADOLU’NUN İLK CAMİSİ: HABİB-İ NECCAR

ANADOLU’NUN İLK CAMİSİ: HABİB-İ NECCAR

Anadolu’da yapılan ilk cami olarak bilinir. Habib-i Neccar Camisi, adını Antakya’da herkes tarafından sevilen bir marangoz olan Habib-i Neccar’dan (sevgili marangoz) almış. Dönemin putperest hükümdarının kışkırttığı halkın, elçileri linç etmek üzere olduğunu gören Neccar, bugünkü caminin bulunduğu yerde şehit edilir. Hıristiyanlığı kabul eden bir insanın isminin verildiği bu cami Hatay’ın hoşgörü anlayışının en anlamlı temsili.

MUSA AĞACI

MUSA AĞACI

Kentin Samandağ ilçesinde bulunan Musa Ağacı, Hz. Musa’nın asasının ölümsüzlük suyu sayesinde filizlenip kök salması sonucunda yeşerdiği rivayet ediliyor. Musa Ağacı’nın 2 bin yaşında olan bu büyüleyici ağaç görenleri bir bakışta kendine aşık edebilir!

İSSOS HARABELERİ

İSSOS HARABELERİ

Aslında Pers İmparatorluğu’nun şehri olan Issos, tarihin en büyük savaşlarından birisi olan Issos savaşının geçtiği yerdir. Burada Makedonya Kralı Büyük İskender, Pers Hükümdarı III. Darius’u yenilgiye uğratır. Bugün Antik Issos kentinde geçmişin izlerini taşıyan su depoları, su kemerleri ile mabed ve şehir kalıntıları görülebilir.

İLK KURŞUN MÜZESİ

İLK KURŞUN MÜZESİ

İlk Kurşun Müzesi, adından da anlaşılacağı üzere, Kurtuluş Savaşı’nda düşmana ilk kurşunun atıldığı yer olarak bilinen bölgede inşa edilmiş. Müze içerisinde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykellerinin yanı sıra, istiklal madalyaları, resmi belgeler, milli mücadeleden kalma tarihi kılıçlar, hançerler süngüler, silahlar sergileniyor.

UZUN ÇARŞI

UZUN ÇARŞI

Tarihi Hatay kadar eski olan Uzun Çarşı, günümüzde hala faal bir şekilde kent sakinlerine hizmet etmeye devam ediyor. Uzun Çarşı içerisinde hem Hatay’a özgü lezzetleri tadabilir hem de bu yiyecekleri yaşadığınız kente götürmek için alışveriş yapabilirsiniz.

HARBİYE ŞELALESİ

HARBİYE ŞELALESİ

Antakya’ya 8 kilometre uzaklıkta bulunan çağlayanlar bölgesi Harbiye Şelaleleri ile ünlü. Kente gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan Harbiye Şelaleleri, Hatay’ın sıcak yaz günlerinde serinlemek için birebir. Siz de defne ağaçlarının içerisindeki bu güzel şelaleye gidip serinleyebilirsiniz.

SİMON HARABELERİ

SİMON HARABELERİ

Antakya ile Samandağ arasında bir dağ üzerinde bulunan Simon Manastırı müthiş bir şehir efsanesiyle biliniyor. Rivayete göre St. Simon’un burada bulunan bir sütun üzerinde 40 yıl yaşadığına inanılır. İnanç turizmi haritasında kendine önemli bir yer edinen bu manastırda üç kilise, bir vaftizhane ve avlunun tam ortasında St. Simon’un bir sütunu bulunuyor.

ARKEOLOJİ MÜZESİ

ARKEOLOJİ MÜZESİ

Dünyanın en büyük üçüncü mozaik müzesi olan Hatay Arkeoloji Müzesi, içinde bulundurduğu harika eserlerle kendi sınıfının en zengin müzelerinden biri. Haftanın 6 günü açık olan müze yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden Üstelik bu harika müzeye girişte Müze Kart geçerli.

KURŞUNLU HAN

KURŞUNLU HAN

Adını üst örtüsü kurşun ile kaplı olmasından alan Kurşunlu Han, Osmanlı döneminin en önemli hanlarından biri olma özelliği taşıyor. 1660 yılında yaptırılan ve tarihte çok önemli misafirler ağırlayan Kurşunlu Han, günümüzde restore edilmiş haliyle Hatay’ın meşhur yemeklerinin yenildiği, kente özgü hediyelik eşyaların satıldığı modern bir açık hava müzesine çevrilmiş.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.