10 adımda Koreli kadınların cilt bakım rutinleri

Koreli bir kadının cildini düşünün. Hiçbir Koreli kadının cildinde sivilce gördünüz mü? Ya da herhangi bir leke... Sanmıyoruz. Koreli kadınlar güzelliklerini genellikle ciltlerinin ışıltısına borçludur. Son yıllarda Kore güzellik markalarının ve güzellik uygulamalarının bu kadar tutmasının da başka bir açıklaması olamaz. Çünkü referans, Koreli kadınların güzelliği. Peki Koreli kadınların güzellik rutinleri nasıl? Nasıl böyle ışıl ışıl kalabiliyorlar? İşte Koreli kadınların cilt bakım rutinleri!

10 Eylül 2020, Perşembe 10:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Yağ ile temizleme

Yağ ile temizleme

Japonların 4-2-4 ritüelinde de bulunan cildi yağla arındırma, Koreliler için önemli bir adım. Cildin yapısına uygun herhangi bir yağ ile yüz ve boyuna masaj yapılarak epidermis tabakası uyarılıyor. Bu sayede cilt, kir, makyaj, sebum ve ölü hücrelerden arındırılıyor.

 Yıkayarak arındırma

Yıkayarak arındırma

Yüze masajla yedirilen yağı ciltten arındırmak için bu aşamada temizleyici bir üründen yardım alınıyor. Koreli kadınlar temizleyicinin köpük formda olmasına ve cildi yumuşak bir şekilde temizlemesine çok dikkat ediyor.

Peeling

Peeling

Derinlemesine arındırma aşaması olan eksfoliasyon yani peeling, gözeneklerin kir, yağ ve ölü hücrelerden arındırılması ve pürüzlerin giderilmesi anlamına geliyor. Asit içeren ürünlerle cildi soyarak kimyasal peeling adı verilen yöntem kullanılabileceği gibi, tanecikli peeling’ler de bu aşamanın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Kore bakımında dikkat edilen şey, kimyasal peeling yapan ürünleri güneş lekesine yol açmaması için yatmadan önce uygulamak ve o süreçte güneş kremini ihmal etmemek. Tanecikli peeling’lerde ise ince, yüzü çizmeyen toz tanecikler kullanmak önemli. Cildi hassas olanlar için bu uygulama haftada iki, üç kez öneriliyor.


 Esans ve tonik kullanımı

Esans ve tonik kullanımı

Esans adını çoğumuz ilk kez Kore bakımında duyduk. Nemlendirici ve serumun etkisini artıran, cildi onaran, besleyen ve pürüzsüzleştiren esanslar her Koreli kadının vazgeçilmezi. Özellikle nem tutma etkisi olanların tercih edildiği esanslar, serum uygulamasına benzer şekilde elle cilde yediriliyor. Tonik ise cilt temizliğini pekiştiren, sıkılaştıran ve nemlendiren ürünler arasında tercih ediliyor. Özellikle gözenek sıkılaştırma için kullanılan tonikler pamukla cilde uygulanıyor.

 Serum-ampul

Serum-ampul

Serum, onarıcı ve tedavi edici etkisi olan konsantre bir bakım ürünü olarak kurgulanıyor. Bakım ampulleri ise serumların daha da konsantre hali. Nemlendirme, kırışıklık giderme, onarma, yaşlanma ve leke karşıtı gibi pek çok özellikle serum ve ampul ürünler hem Kore markalarında hem de global markalarda bolca mevcut. Püf noktası, avuç içine alınan ürünü nemlendiriciden önce temiz yüze tampon hareketlerle yedirmek.

 Kâğıt maske

Kâğıt maske

Kâğıt maskeler hem uygulama kolaylığı hem de kısa vadede yüksek etki alma özelliğiyle hepimizin evinde çoktan yerini aldı. Her gün uygulamak zor olsa da haftada en az üç kez kâğıt maske uygulamak, cilt bakımını kolaylaştıran bir adım. Ayrıca kapsül halinde satılıp sıvıyı emerek şekil alan maske kâğıtlarıyla da kendi maskenizi evde yapabilirsiniz. Aloe vera, jojoba ve kuşburnu çekirdeği yağı ev yapımı maske için basit ama etkili bir tarif.

 Göz kremi

Göz kremi

Hassas göz çevresi kırışıklık, kuruluk gibi cilt tepkimelerinin en kolay etki ettiği yerdir. Dolayısıyla, göz çevresi bakımına uygun bir kremle sabah-akşam bakım yapmak bu rutinde oldukça önemli yer tutuyor. Koreli kadınlar, göz kremlerini göz çevresi serumuyla desteklemeyi tercih ediyorlar.


 Yüz yağı-nemlendirici

Yüz yağı-nemlendirici

Belki de hepimizin en aşina olduğu kısma geldik: Nemlendirici kullanımı. Cildi temizlemek ve derinlemesine nemlendirmek, Uzak Doğu bakımında da oldukça önemli bir yer tutuyor. Jel veya krem formda ürünler kullanılabileceği gibi, nemin yetersiz geldiği durumlarda yüz yağı ile desteklemek de son derece etkili sonuç veriyor.

 Güneş kremi

Güneş kremi

Beyaz tenli olmaya son derece önem veren Koreliler için her mevsim, açık-kapalı her alanda yüksek korumalı güneş kremi kullanmak yemek-içmek kadar normal. Elbette güneş kremi kullanmalarının tek nedeni beyaz tenlerini korumak değil. SPF içeren ürünler, cilt kanseri, kuruluk, kırışıklık ve lekelenmeden korunmak için son derece önemli.

 Uyku maskesi

Uyku maskesi

Uyku maskesi hayatımıza Uzak Doğu trendleriyle giren bir başka kavram. Yatmadan önce tüm yüz ve dekolte bölgesine uygulanan uyku maskeleri genelde yoğun bir gece kremi kıvamında oluyor ve sabaha kadar etki alanına göre cilt üzerinde çalışıyor. Uyku maskelerinin çoğu cilt tarafından emilerek yok oluyor ve normal maskeler gibi durulama gerektirmiyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sonbahar ruhunu yansıtan 20 enfes nail art örneği