10 bin lira maaşla çalıştıracak çoban bulamıyorlar

Siirt’te tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan Hakim Gezen adlı vatandaş, 10 bin lira maaşla çalıştırılacak çoban bulamadıklarını söyledi.

01 Haziran 2020, Pazartesi 12:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Siirt’te köylerde tarım ve hayvancılıkla uğraşmak istemeyen gençler nedeniyle hayvanlarını yaylalarda otlatacak çoban bulamayan vatandaşlar, 10 bin lira maaşla çalıştıracak çoban arıyor. Zor bir meslek olduğu için bu işi yapacak insan bulamadıklarını söyleyen sürü sahibi Hakim Gezen, 6 ay boyunca hayvanları yaylada otlatacak vatandaş bulamadıkları için geçici çözüm olarak kendileri çobanlık yapmaya başladığını söyledi. 

 “Zor bir iş, bir meslek olsaydı bu işi ben de yapmazdım” 

Yorucu ve meşakkatli bir iş olduğu için kimsenin bu işi tercih etmediğini belirten Gezen, “Yazın sıcaklar olduğu zaman yaylaya çıkıyoruz. Peynir, süt üretiyoruz. Yaklaşık bin tane hayvanımız var. Çoban tutuyoruz, 10 bin TL veriyoruz, gelen yok. O kadar zor bir meslek ki kimse gelmiyor. Gelen 1 hafta kalıyor, gidiyor, o kadar zor bir meslek olduğu için. Herkes yapamıyor bu işi. Çok zor bir iş, bir meslek olsaydı bu işi ben de yapmazdım. Başka çaremiz yok yani” dedi. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kedi ve yavruları yüzünden yıkım durdu