10 yaş altı çocuklarda görülen deri hastalığı: Molluskum kontagiozum nedir?

10 yaş altı çocuklarda görülen deri hastalığı: Molluskum kontagiozum nedir?

Molluskum kontagiozum, anneden çocuğa geçen antikorların koruyucu etkisi ve uzun kuluçka süresi nedeniyle 1 yaşın altındaki çocuklarda nadir görülen bir hastalıktır. Sıcak iklim, kişisel hijyen eksikliği, yakın temas bulaşmayı kolaylaştırır. Çoğunlukla 10 yaş altı çocuklarda ve erkeklerde görülür. Erişkinlerde cinsel yolla bulaşan hastalık, çocuklarda bazen cinsel istismar konusunda uyarıcıdır.

23 Ekim 2020, Cuma 13:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Molluskum kontagiozum hastalığı genellikle çocuklarda ve erkeklerde daha sık görülen çok bulaşıcı viral bir enfeksiyondur. Çok sayıda, deri renginde ve ortası göbeklenme gösteren kabarıklıklar şeklinde görülürler. Çoğunlukla görüntü dışında belirti vermezler.

Sıklıkla 4 yaş arası çocuklarda, cinsel aktif erişkinlerde direkt temas olan güreş gibi spor yapan sporcularda ve bağışıklığı baskılanmış kişilerde görülmektedir.

Virüs insandan insana direkt temasla ve enfekte eşyalarla temas sonucu bulaşmaktadır. Çocuklarda oyun parkı, yüzme havuzu gibi alanlardan bulaş sıkken erişkinlerde cinsel temas ile bulaş daha sık görülmektedir.


Bulaştıktan ne kadar süre sonra ortaya çıkar?

Virüs bulaştıktan 2 hafta ila 6 ay arasında belirti vermeye başlar.

Deri veya mukozada herhangi bir alanda görülebilir. İki yaşından küçük çocuklarda lezyonlar çoğunlukla yüz bölgesinde görülürken, büyük çocuklarda gövdede, erişkinlerde ise cinsel yolla bulaşmaya bağlı olarak genital bölgelerde daha sık görülmektedir.

;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Uzaktan eğitimle ilgili uzmanından ailelere tavsiye