10 yaşında 165 kilo! Günde 5 dondurma, 7 paket çubuk kraker yiyor

10 yaşında 165 kilo! Günde 5 dondurma, 7 paket çubuk kraker yiyor

İzmir’de 10 yaşında 165 kiloya ulaşan Nurettin Yamaç, fazla kilolarından kurtulup fanatik taraftarı olduğu Fenerbahçeli futbolcular gibi oynayabilmek için tedavi olmaya başladı. Kilolarından dolayı okula giderken zorluk çeken Nurettin, bütün gün bakkaldan çıkmıyor ve gizli gizli beyaz ekmek yiyor

17 Temmuz 2017, Pazartesi 10:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İzmir’de oturan Ayhan-Serpil Yamaç çiftinin ikinci çocuğu Nurettin’e 3 yaşında obezite teşhisi konuldu. Nurettin, Ege Üniversitesi Hastanesi’nde obezite tedavisi görmesine karşılık diyetini uygulayamadığı için kilo veremedi. Nurettin, 10 yaşında 165 kiloya ulaştı.

Okula zamanında başlayamayan Nurettin’in yaşıtları 5’inci sınıfa geçerken o Cevdet Güçlüer İlkokulu’nun 3’üncü sınıfına yeni geçti. Annesi üç yıl önce evi terk etti. Bir tüp firmasında şoförlük de yaparak oğluna bakmaya çalışan baba Ayhan Yamaç oğlunun tüp mide ameliyatı yaptırılarak zayıflatılması için çağrıda bulundu.

BAKANLIK BİSİKLET GÖNDERDİ

Uzmanlar, 18 yaşından küçüklerin bu ameliyatı olamayacağını ifade etti. İki ay önce Gençlik ve Spor Bakanlığı, Nurettin’e 3 tekerlekli bisiklet gönderdi. Yaşamındaki en büyük heyecanı bisikleti olan Nurettin, her gün evinin çevresindeki sokaklarda hızla pedal çevirerek zayıflamaya çalışıyor.

Okulda tenefüslerde arkadaşlarıyla futbol oynayan ve bugüne kadar hiç gol atamayan Nurettin, taraftarı olduğu Fenerbahçe’deki futbolcular gibi top koşturmak hayaliyle de zayıflamak için spor yapmak istedi.

'TEK ÇARESİ DİYET VE HAREKET'

İzmir İl Sağlık Müdürü Bediha Salnur, Nurettin’in diyetini uygulamadığı için zayıflayamadığını belirterek "Tek çaresi diyet ve hareket. Spor yapmak istiyor. Bunun için endokrinoloji (metobolizma hastalıkları), psikiyatri, kardiyoloji gibi uzmanlar ayrı ayrı tetkik edecek. Tetkiklerden sonra yürüyüş mü yapabilir, koşu bandında ne kadar koşabilir göreceğiz" dedi.

GÜNDE 5 DONDURMA, 7 PAKET ÇUBUK KRAKER

Nurettin’e bakan babaanne Zarife Yamaç, torununun çok yemek yediğini anlatırken "İlk zamanlara tam buğday ekmeği yiyordu son aylarda balkonda gizli saklı beyaz ekmek yiyor. Günde 5 dondurma, 7 paket çubuk kraker, şekerler, kurabiyeler yiyor. Bütün gün bakkala yiyecek siparişi veriyor. Diyet yapmıyor. Söz geçiremiyorum, aksi tavırları var ve huysuzluk yapıyor" dedi.

Mustafa OĞUZ/İZMİR, (DHA)

;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuklarda demir eksikliğini gidermeye karşı 7 etkili öneri