11 Eylül saldırısında tüyler ürperten tesadüf

ABD, yaklaşık 3 bin kişinin ölümüne neden olan ve ülkedeki en büyük terör saldırıları olarak tarihe geçen 11 Eylül saldırılarının 18. yılını anıyor. 11 Eylül saldırılarına ilişkin iddialar ise medyada şok etkisi yaratmaya devam ediyor

11 Eylül 2019, Çarşamba 10:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dünyanın seyrini değiştiren 11 Eylül 2001 saldırılarının üzerinden 18 yıl geçmesine rağmen etkileri ve tartışmalar hala devam ediyor.


11 Eylül saldırılarından bir gün sonra ABD'de yayınlanan Superman çizgi romanında saldırılara benzer görsellerin kullanılması akıllarda soru işaretleri yarattı.


11 Eylül'den bir gün sonra 12 Eylül 2001'de 596'ncı sayısı yayınlanan The Adventures of Superman (Superman'in maceraları) çizgi romanında New York'u andıran Metropolis kentini hedef alan ve İkiz Kuleler benzeri bir yapının hasar aldığı uzaylı saldırısı konu alınıyor.


Hasar gören LexCorp Tower kuleleri, Superman'ın baş düşmanı Lex Luthor'a ait.


Bahsi geçen sayfaların çizimini yapan Mike Wieringo'nun, uzaylı saldırısı sebebiyle hasar gören gökdelenleri tıpkı İkiz Kulelere benzer biçimde betimlemesi dikkat çekti.


Söz konusu sahnelerden birkaç sayfa sonra olaylar New York'a taşınıyor.


New York'ta ise İkiz Kulelerin bir tür saldırının ardından zarar gördüğü göze çarpıyor.


Saldırılardan bir gün sonra yayınlanan çizgi roman için DC Comics, söz konusu tesadüf sebebiyle şaşkına döndüklerini ve isteyen kişilere paralarını iade edebileceklerini açıklamıştı.


ÇİZİMLERİ AYLAR ÖNCE TAMAMLANMIŞTI

ÇİZİMLERİ AYLAR ÖNCE TAMAMLANMIŞTI

Hikayesi aylar önce kurgulanan ve çizimleri yayın tarihinden çok önce tamamlanan sayı için DC Comics'in yaptığı açıklama kuşkuları da beraberinde getirmişti.


EN ÇOK SATANLAR ARASINA GİRDİ

EN ÇOK SATANLAR ARASINA GİRDİ

DC Comics'in bu açıklamasında rağmen 596'ncı sayı en çok satan Superman çizgi romanlarından biri olarak kayıtlara geçti.


11 Eylül saldırıları ile benzerliklerin bulunduğu tek tartışmalı yapım Superman değil.


ABD yapımı televizyon dizisi Simpsonlar'ın, 'New York City Against Homer' bölümünde Lisa eline, 9 rakamı ile New York kelimesinin yazılı olduğu, 11 rakamını andıran Dünya Ticaret Merkezi'nin bir silüetini de bulunduran bir dergi alıyor.


Yine bir başka ABD yapımı film olan 1998 yılında yayınlanan Armageddon'da İkiz Kulelerin saldırı sonucu hasar aldığı görülüyor.

Bu sahne 11 Eylül saldırılarının ardından birçok yayın kuruluşu tarafından sansürlenerek verilmişti.


Bu örnekler oldukça dikkat çekici olsa da ABD yapımı çok sayıda dizi, film ve çizgi romanda New York'u hedef alan saldırı teması işleniyor.


3 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

3 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

ABD'de 11 Eylül 2001'deki terör saldırılarında, 4 yolcu uçağı kaçırılmış, uçaklardan ikisi İkiz Kulelere çarpmıştı.

Kaçırılan bir diğer uçak başkent Washington'da Pentagon'u hedef almıştı.

Dördüncü uçak ise F-16'lar tarafından Pensilvanya kırsalında düşürülmüştü.

3 bin kişi saldırılar sonucu hayatını kaybetmişti.

Saldırılarıysa El-Kaide terör örgütünün lideri Usame Bin Ladin üstlendi.


ABD'nin 11 Eylül saldırılarının ardından terörle mücadele, demokrasi ve özgürlük götürmek adı altında Afganistan ve Irak'ı işgali, bu ülkelerde istikrardan çok istikrarsızlık, kargaşa, mezhep savaşları, yüz binlerce sivilin ölümü ve yeni terör örgütlerinin oluşmasına yol açmak ve milyarlarca dolara mal olmakla eleştirildi.


ABD Başkanı Donald Trump da ABD'nin Afganistan ve Irak'ı işgalinin büyük bir hata olduğunu sık sık dile getiren isimler arasında yer alıyor.

Kaynak: Hürriyet

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tarihe yön veren kadınlar: Uzun süre tahtta kalan İngiliz Kraliçesi II. Elizabeth