11 güçlü yaşlanma karşıtı cilt bakım bileşeni

Serum ve kremlerdeki "yaşlanma karşıtı" bileşenlerin bazıları cildi gençleştiren köklü faydalara sahiptir. Yaşlanma belirtilerini yönetmenize yardımcı olacak bir şey arıyorsanız, cilt bakım ürünlerinde dikkat etmeniz gereken maddelere göz atarak bakım kremi tercihlerinizi buna göre yapabilirsiniz. | Hazırlayan: Bahar Saygılıer

16 Eylül 2021, Perşembe 17:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Cilt bakım kremi seçerken içeriklerine dikkat etmek ve bilimsel olarak etki eden içeriklere yönelmek paranızı doğru bir yere yatırmanız açısından önemlidir.


Uzmanlar, nemlendirici ve temizleyicilere yüksek rakamlar ödemeyi anlamsız görürken, serum ve yoğun bakım kremleri için özel bileşenleri yüksek olan iyi üretilmiş ürünlerin fayda sağlayacağını belirtiyor.


İşte, yaşlanma karşıtı etkisiyle bilinen ve cilt bakım ürünü seçerken içerik miktarını kontrol etmeniz gereken güçlü bileşenler...

RETİNOL

RETİNOL

Retinol gibi retinoidler, yaşlanma karşıtı faydalar için en iyi gerçek kanıtlara sahip cilt bakım bileşenleridir. Tüm retinoidler, doğal olarak oluşan A vitamini formlarıdır. 

Ancak A vitamini içeren yiyecekler ( süt, yumurta, havuç ve brokoli gibi ) yediğinizde , vücudunuzun A vitamininin bu preformlarını ve provitaminlerini gerçekten kullanabileceğiniz aktif bir forma dönüştürmesi gerekir.

Retinol bu yolda ilk adımdır. 

Topikal retinoidler (retinol dahil) cildinizin normal hücre dönüşüm sürecini hızlandırmasını sağlar, ölü cilt hücrelerini uzaklaştırırken yenilenmeyi hızlandırır.

Sadece retinol alıp kullanma niyetindeyseniz, retinolün oldukça güçlü bir bileşen olduğunu ve kullanırken dikkat edilmesi gerektiğini unutmayın.

RETİNOİK ASİT

RETİNOİK ASİT

  • Retinol vücutta retinoik aside dönüşür. Retinoik asit formları sahip olduğumuz en güçlü reçeteli akne ilaçlarında yer alır.
  • Akne problemi ile mücadele ediyorsanız aldığınız ürünlerde aradığınız bileşen retinoik asit olmalıdır.

C VİTAMİNİ

C VİTAMİNİ

Günümüzde cilt bakım ürünlerindeki en yaygın aktif bileşenlerden biri olan C vitamini, serbest radikal hasarına karşı koymak ve bunlara karşı koruma sağlamak için bir antioksidan görevi görür,

Ancak aynı zamanda, doğru şekilde kullanılması şaşırtıcı derecede zor bir bileşen olabilir. 

Örneğin ışığa duyarlıdır, bu nedenle yalnızca havasız, opak ambalajlarda bulunan ve onu bozulmaya karşı koruyan C vitamini ürünlerini satın almak önemlidir. 

Ayrıca farklı konsantrasyonlarda (%5 ile %20 arasında) gelir; bu da etkilerin ve tahriş gibi yan etkilerin ürünler arasında büyük ölçüde değişebileceği anlamına gelir.

NİASİNAMİD (VİTAMİN B3)

NİASİNAMİD (VİTAMİN B3)

Giderek daha popüler hale gelen bu cilt bakım bileşeni, serbest radikal hasarıyla mücadelede, koyu lekelerin aydınlatılmasında ve akne yönetiminde umut vaat eden bir B3 vitamini formudur . 


Hassas cilde sahip olanlar, bazı araştırmaların, niasinamidin hidrokinon gibi diğer birinci basamak tedavilerden daha az yan etki veya tahriş ile cildi aydınlatabileceğini gösterdiğini bilmekten memnun olacaktır .

SALİSİLİK ASİT

SALİSİLİK ASİT

Akne tedavilerinde salisilik aside daha aşina olsanız da, bu beta-hidroksi asidin (BHA) bazı ciddi peeling güçleri vardır, bu da onu yaşlanma belirtilerini yönetmek için iyi bir seçenek haline getirir. 


Salisilik asitin kolajen üretimini de artırabileceğini gösteren bazı kanıtlar var .

GLİKOLİK ASİT

GLİKOLİK ASİT

İki ana alfa-hidroksi asitten (AHA) biri olan glikolik asit, peeling ve peeling tonerleri, pedler, temizleyiciler ve krem gibi ürünlerde düzenli olarak kullanılan kimyasal bir eksfoliyandır.


Cilt hücreleri arasındaki bağları çözerek çalışır . Böylece cildinizi sildiğinizde, o cilt hücrelerini de alıp alttaki daha pürüzsüz cildi ortaya çıkarmış olursunuz.


Glikolik asit, hiperpigmentasyon, ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini azaltmak için özellikle yararlıdır. Ancak, etkilerinin kullandığınız üründeki glikolik asit konsantrasyonuna bağlı olarak değiştiğini bilmeniz gerekir.

Daha hafif tezgah üstü ürünler - örneğin tonerler gibi - genellikle yaklaşık %5 ila %7 glikolik asit içerir ve maksimum %10 civarındadır. Bunlar haftada birkaç kez kullanılabilir.


Dikkat!

%20'ye kadar yoğun glikolik asit içeren formlar, konsantrasyonları yüksek olan ürünler, düşük konsantrasyonlu ürünler kadar sık ​​kullanılmamalıdır.

LAKTİK ASİT

LAKTİK ASİT

Laktik asit, genellikle daha yumuşak olan başka bir AHA'dır. 

  • Diğer kimyasal eksfolyantlara benzer şekilde çalışır.
  • Kiri ve ölü cilt hücrelerini temizler.
  • Hassas ciltler için uygundur.

HYALURONİK ASİT

HYALURONİK ASİT

  • Hyaluronik asidin günümüzde en yaygın nemlendirici bileşenlerden biridir ve su moleküllerini cilde çekme gücüne sahiptir.
  • Ciltte doğal olarak bulunan ve tahrişe veya alerjik reaksiyonlara neden olma ihtimalini ortadan kaldıran bir bileşiktir.
  • Cilt daha nemli olduğunda daha dolgun görünür, bu nedenle hyaluronik asit ve gliserin gibi nemlendiriciler yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünlerinin temel dayanağıdır. 
  • Bununla birlikte etkileri kalıcı değildir ve hatta gün boyunca yıpranabilir. Bu nedenle etkileri görmeye devam etmek için bu ürünleri düzenli olarak tekrar uygulamanız gerekir.
  • Daha kalıcı etkiler için cildin göz altı bölgesi ve nazolabial kıvrımlar gibi bölgelerini doldurmak için kullanılan hyaluronik asit dolgu maddelerine bakmak gerekir.

SERAMİDLER

SERAMİDLER

Cilt bariyeriniz, cilt hücreleri ve onları çevreleyen farklı lipid türleri dahil olmak üzere birkaç temel bileşikten oluşur. Bu bariyer sağlam olduğunda cildinizi hasardan ve su kaybından korur.

Egzama tedavisine yardımcı olmak için kullanılan seramid içeren reçeteli kremlerde vardır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Nar çekirdeği yağını cilt bakım rutininize neden eklemelisiniz?