112'ye gelen 100 çağrıdan 90'ı asılsız

112'ye gelen 100 çağrıdan 90'ı asılsız

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, lüzumsuz yere 112 Acil Çağrı hattını meşgul edenler olduğunu belirterek "Adres sormak için 112'yi arıyorlar. Eşiyle kavga ediyor, barışmak için 112'yi arıyor. Söylenemeyecek kadar tuhaflıklarla karşılaşıyoruz" dedi

11 Aralık 2015, Cuma 15:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Trakya Üniversitesi Hakkı Yörük Sağlık Yüksekokulu'nun açılışı için Keşan'da bulunan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 112 Acil Çağrı hattını gereksiz meşgul edenlere yönelik çıkarılan cezalara değindi.

Bakan, 112'ye gelen çağrıların yaklaşık yüzde 90'ının asılsız olduğunu ve  acil çağrı hattını gereksiz arayanların, hak edenlere mağduriyet oluşturduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

"Bu konuda cezai müeyyidelerin uygulanmasıyla ilgili valiliklerimizden duyarlılık bekliyoruz. Vatandaşlara bu konuyla ilgili bilgiler veriyoruz. Lüzumsuz yere 112'yi meşgul edenler var. Adres sormak için 112'yi arıyorlar. Eşiyle kavga ediyor, barışmak için 112'yi arıyor. Söylenemeyecek kadar tuhaflıklarla karşılaşıyoruz. Bu konuda cezaların caydırıcı olacağını düşünüyoruz. Olmazsa daha farklı uygulamalar getireceğiz."

112'Yİ GEREKSİZ MEŞGUL EDENE PARA CEZASI

112 acil çağrı hattını gereksiz meşgul edenlere Kabahatler Kanunu kapsamında ceza uygulanacak. Bu ceza ilk seferde 250, ikinci seferde ise 500 lira olacak. Israrı durumunda arayan kişiler, adli mercilere şikayet edilecek.

AA

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Zatürre aşısı ile ilgili bilinmesi gereken 11 gerçek