121 diyet içinde en iyi seçilen Akdeniz diyeti nedir? Akdeniz diyeti nasıl yapılır?

Yaza girerken hepimiz çok çeşitli diyetleri denemeye başladık. Diyete başlamayanlar, en azından beslenme şeklini değiştirdi ya da en azından kalori hesabı yapmaya başladı. 121 kilo verme araştırması ve 21 bin katılımcıyla yapılan araştırmaya göre, çoğu diyetin 12'nci aydan sonra etkisini yitirdiği ortaya çıktı. Yaz için uygulanacak sağlıklı bir diyet arıyorsanız, ya da göbek eritme egzersizlerini taramaya yaza 2 ay kala başladıysanız Akdeniz diyeti sizin için en uygunu olacak gibi duruyor.

28 Nisan 2020, Salı 15:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Bir sene sonra etkilerini yitiriyorlar

Bir sene sonra etkilerini yitiriyorlar

121 diyet ve 21 bin katılımcıyla yapılan çalışma, pek çok beslenme uzmanının söylediği "Tek bir diyete bağlı kalmayın" önermesini destekler nitelikte sonuçlar verdi. Araştırmadaki diyetlerin 14'ünün tansiyonu düzenlediği ve 6 ayda ortalama 4 buçuk kilo verdirdiği ortaya kondu. Ancak diyete başladıktan bir sene sonra, pek çocuğunun zayıflatıcı etkisini yitirdiği ve kardiyovasküler sorunları geri getirdiği belirtildi. Akdeniz diyeti hariç. 

Ortalama yaş 49

Ortalama yaş 49

Araştırmaya katılan 21 bin 942 katılımcının yüzde 69'u kadın ve ortalama yaşları 49'du. Diyetleri ise yaklaşık 6 buçuk ay sürdü. Diyetlerin çoğu ise kitapları yazılmış, televizyonlarda anlatılmış ünlü diyet programlarıydı. 

Diğer diyetlerde verilen kiloların % 80’i geri alınıyor

Diğer diyetlerde verilen kiloların % 80’i geri alınıyor

Popüler diyetleri uygulayanların yüzde 80’i verdikleri kiloları fazlasıyla geri alıyor. Bir birey için en iyi diyet, yaşam biçimine ve kültürüne uyan dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaktır. Örneğin gluten duyarlılığı olan bireylerin glutensiz beslenmeleri gerekirken, kabızlık gibi sindirim sorunu yaşayan bireyler tam tahıllı besin tüketimlerini artırmalıdır.

Bedeni strese sokuyor

Tek başına kilo verdiren ya da bölgesel zayıflatan bir diyet olmadığı gibi bir besin grubu da yok. Ancak yapılan araştırmalar, düşük ‘basit’ karbonhidrat tüketiminin kilo kaybında etkili olduğunu gösteriyor. Düşük kalorili diyetler, bedeni strese sokuyor ve uzun dönemde yağlanmayı artırmaktadır. Kalori kısıtlaması mutlaka bir uzman tarafından düzenlenmeli ve egzersizle desteklenmeli.

Peki Akdeniz diyeti nedir?

Peki Akdeniz diyeti nedir?

Akdeniz diyeti, ağırlıklı olarak sebze, meyve, yeşillik, zeytinyağı ve balık ağırlıklı bir beslenme şeklidir. Uzmanlar, Akdeniz diyetini sadece kilo vermek isteyenlerin değil herkesin uygulayabileceğini söylüyor, hatta bu beslenme şeklinin hayat tarzı olarak benimsenmesi gerektiğinin altını çiziyorlar.

Akdeniz diyetinin faydaları

Akdeniz diyetinin faydaları

 • Akdeniz diyeti beyin sağlığını koruyor.
 • Alzheimer hastalığına engel oluyor.
 • Sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi sağlıyor.
 • Depresyona yakalanma riskini azaltıyor.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kansere karşı koruyor.
 • Yüksek tansiyon ve kolesterolün düşmesini sağlıyor, kalp ve damar sağlığına iyi geliyor.
 • Sindirim sistemini düzene sokuyor, hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunları ortadan kaldırıyor.


 Akdeniz diyeti nasıl yapılır?

Akdeniz diyeti nasıl yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Akdeniz diyeti ağırlıklı olarak sebze, meyve, yeşillik, zeytinyağı ve balık ağırlıklı bir beslenme şeklidir. Herhangi bir süresi olmayan, ömür boyu uygulanabilecek bir beslenme tarzı olan Akdeniz diyetini 5 maddede özetliyoruz! 

 1. Soğuk pres zeytinyağı tüketin.
 2. Meyve ve sebzeleri çeşitli ve mevsiminde tüketin.
 3. Her gün mutlaka bir avuç ceviz, fındık ve badem yiyin.
 4. Yemekleri doğru yöntemde ve tarifle pişirin. Tuzu azaltın ve yemeklerinizi baharatlandırın.
 5. Haftada en az 2 kez 30 dakika kalp atım hızını artıran bir egzersizle uğraşın. Gün boyunca hareketli olun. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yoga yaparken dinlenecek 16 sevgili dolu şarkı