124 tanesini kurtlar öldürdü

124 tanesini kurtlar öldürdü

Hakkari'nin Pınarca köyü Yeniyol mezrasında 3 ayrı noktada bulunan küçükbaş hayvan sürüsüne kurtların saldırması sonucu 124 koyun telef oldu

12 Ekim 2013, Cumartesi 17:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Köylüler, koyunların birbirlerini ezmesi sonucu bu kadar kaybın yaşandığını söyledi. Olay, sabaha karşı Hakkari’ye yaklaşık 75 kilometre uzaklıkta bulunan Pınarca Köyü’nün Yeniyol mezrası yakınındaki Navgüzan bölgesinde meydana geldi.

Köylüler, 3 ayrı noktada bulunan koyun sürüsüne aniden kurtların saldırdığını, bunun üzerine hem kurtların saldırısı, hem de korkuyların korku içerisinde sağa, sola kaçışması ve çalılıklara takılması sonucu 124’ünün telef olduğunu söyledi.

Havanın aydınlanmasından sonra çobanların haber vermesi üzerine köylüler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte olay yerine gelerek hasar tespit çalışması yaptı. Yapılan sayım ve incelemelerde 20 koyunun da yaralandığı belirlendi. Köylüler, tek geçim kaynaklarının hayvancılık olduğunu, koyunların 11 ayrı aileye ait olduğunu, yaşadıkları bu olayın kendilerine büyük zarar verdiğini, yetkililerden yardım beklediklerini söyledi.

 

Behçet DALMAZ/DHA

 

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İçişleri Bakanlığı duyurdu: İlkbahar-Yaz Operasyonları başladı