14 gün kuralına uymayanlar zorunlu gözlem altına alınacak

14 gün kuralına uymayanlar zorunlu gözlem altına alınacak

Giresun ve Trabzon’da, yeni tip corona virüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında alınan kararlar konusunda vatandaşlara bilgi verildi. 14 gün boyunca evde izole kuralına uymayan vatandaşların zorunlu gözlem altına alınması kararı verildi.

23 Mart 2020, Pazartesi 18:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Giresun Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Vali Harun Sarıfakıoğulları başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinde alınan bazı kararlara değinildi. Oto pazarı ve hayvan pazarı faaliyetlerinin yeni bir karar alınıncaya kadar durduruldu. Tüm milli parklarda, ormanlarda, park ve bahçelerde mangal yakılması ve piknik yapılması da geçici olarak yasaklandı.

Açıklamada, yurt dışından gelen ya da yurt dışından gelenlerle temas öyküsü bulunan vatandaşların evde izolasyon takibi sürecine karşı çıkan veya uyumsuzluk gösterenler ile kovid-19 şüphesiyle hastaneye yatırılan ancak yapılan test sonuçları negatif çıkan şahısların 14 gün boyunca evde izole şekilde izlenmesi gerektiği belirtilerek, bu uygulamaya karşı çıkan ya da uyumsuzluk gösterenlerin gerekli görülmesi durumunda Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Seyit Vakkas Yurdu A Blok’ta zorunlu gözlem altına alınmasına karar verildiği açıklandı.

Trabzon

Trabzon Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada da, yeni tip corona virüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle bir dizi önlem alındığını, bazı yasaklama ve kısıtlamalara başvurulduğunu, yayımlanan genelgede de belirtildiği üzere 65 yaş üstü vatandaşlar ile kronik hastalığı bulunanların sokağa çıkmamasının hem kendi sağlıkları hem de toplum sağlığı açısından büyük önem taşıdığı belirtildi.

"Alınan tedbirlere uymayanlara, Hıfzıssıhha Kanunu’na muhalefet gerekçesiyle 3 bin 150 lira ceza uygulanacağına işaret edilen açıklama, "Eylemin tekrarı halinde Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulacaktır. Yasaklama/kısıtlamaya tabi oldukları halde, seyahat zorunluluğu bulunan vatandaşlarımız ise ikametlerinin bağlı bulunduğu kaymakamlıklara müracaat ederek, kendilerine verilecek seyahat izin belgesi ile seyahat edebileceklerdir." ifadesine yer verildi.

AA

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ufuk Üniversitesi 16 öğretim üyesi alacak