15 dakikadan fazla böyle durmak 'cep boyun hastası' yapıyor!

Son yıllarda cep telefonları hayatın vazgeçilmezi haline geldi. Özellikle gençler yolda, evde ya da kafelerde kısacası her boş buldukları vakitte telefonlarına bakarak oyalanıyorlar. Bu durum her ne kadar o anlık eğlendirici olsa da cep telefonlarına uzun süre bakmak boyun ve bel ağrılarına sebep olabilir. Fizyoterapist Rabia Çetin, "Cep Boyun Hastalığı" olarak adlandırılan bu rahatsızlık hakkında bilgi verdi

15 Temmuz 2019, Pazartesi 15:43 Son Güncelleme:
A A

Bankacılık işlemlerinden yemek siparişine kadar günlük hayatt ki birçok iş akıllı telefonlar ile halledilebiliyor. Bu nedenle uzun süre cep telefonu vb. aletlere bakmanın boyun düzleşmesi ve omuz başının içe dönmesine sebep olduğunu belirten Fzt. Rabia Çetin "Bu durum baş ve boyun ağrılarına, kola kadar yayılan sinir sıkışmalarına ve tendom hasarlanmalarına sebep olabilir.

Çocuklarda ve ergenlerde başın vücuda oranının erişkinlere göre daha büyük olmasından dolayı bu yaş grupları cep telefonu boynu hastalığından daha fazla etkileniyorr. Özellikle de tablet, bilgisayar ve telefon gibi aletlerin hepsini birden yoğun şekilde kullanırlarsa giderek artan boyun ağrıları oluşmaya başlıyor “ dedi.

TEDAVİ EDİLMEZSE BOYUN FITIĞINA DÖNÜŞEBİLİR!

TEDAVİ EDİLMEZSE BOYUN FITIĞINA DÖNÜŞEBİLİR!

Çetin, "Baş normalden fazla eğri durduğunda aşırı bir gerilim oluşur. Bu da omuz çevresi gerginliği, boyunda ve üst sırtta şiddetli ağrı, kronik baş ağrısı, boyun fıtığı gibi sağlık sorunlarına sebep olabilir" diye konuştu. 

Bu sorunların yaşanmaması için Fzt. Rabia Çetin şunları önerdi:


"Cep telefonu kullanırken başı öne eğmek yerine telefonu kaldırmak, bilekleri rahat ve düz tutmaya çalışmak, mesajları mümkün olduğunca kısa tutmak ve yazma süresini 15 dk. ile sınırlandırmak gerekir. Ayrıca düzenli olarak yapılacak baş ve boyuna yönelik germe güçlendirme egzersizleriyle telefon kullanımının zararlı etkilerinden korunulabilir."

Sıradaki haber yükleniyor...