15 Mart Perşembe 2018 reyting sonuçları açıklandı

15 Mart Perşembe 2018 reyting sonuçları açıklandı

15 Mart Perşembe 2018 reyting sonuçları açıklandı! Bizim Hikaye mi? Vatanım Sensin mi? Survivor mı? sorusu da dün akşam itibarı ile yanıtlanmış oldu. İşte 15 Mart Perşembe 2018 reyting sonuçlarına göre Totalde, AB'de ve ABC'de zirvenin sahibi

16 Mart 2018, Cuma 11:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Türkiye 15 Mart 2018 reyting sonuçlarını adeta nefesini tutmuş bekliyordu. Her hafta olduğu gibi yine bu hafta da perşembe gecesi reytinglerde deyim yerindeyse kıran kırana bir çekişme söz konusuydu. Vatandaşlar Bizim Hikaye'nin mi Vatanım Sensin'in mi yoksa Survivor'ın mı birinci olduğunu merak etti. Üstelik Kanatsız Kuşlar ve Mehmetçik Kutülamare dizileri de potadaydı. Türk dizilerin ve programlarının devam etmesinde bir kriter olan reytingler yapımcıların hayatında önemli bir yer tutuyor. 15 Mart reyting sonuçları bu açıdan oldukça önem taşıyordu.  Bizim Hikaye Total'de birinci olurken, Vatanım Sensin AB'de Survivor ise ABC1'de birinci oldu.


GEÇEN HAFTA KİM BİRİNCİ OLMUŞTU, BURADAN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ
 


15 MART 2018 BİZİM HİKAYE TOTAL'DE BİRİNCİ 

8 MART 2018 AB'DE VATANIM SENSİN BİRİNCİ 
 

8 MART 2018 ABC1'DE SURVİVOR BİRİNCİ 
 

REYTİNG NEDİR


Reyting bir programın izleyici oranını ifade eder. Reklam verenler için ölçülmektedir. Reyting ölçümünün toplumsal bir misyonu yoktur. Amaç hangi zamanda, hangi programı, kimlerin seyrettiğini tespit edip hedef kitleye ulaşmaktır. Televizyonların daha kuruluşlarında belirli bir görüş ve amaçları, ona bağlı olarak da hedef izleyici kitleleri vardır ve pek değişmez. Bu açıdan bakıldığında reyting, televizyoncuların bir meselesi değilmiş gibi görünüyorsa da sonunda televizyon kanalları da birer ticarethanedir. Ayakta durabilmeleri için gelire ihtiyaçları vardır, bu gelirin ana kaynağı da reklamdır.
 

REYTİNG NASIL ÖLÇÜLÜR


Reyting şu basamakları takip eder: Ölçümün yapılacağı bölgede yaşayan insanların demografik özellikleri ve sosyo-ekonomik statüleri hakkında ayrıntılı bilgi toplanır. Ardından söz konusu bölgenin yapısını temsil etme yeteneğine sahip ailelerden oluşan bir izleyici paneli oluşturulur. reyting ölçümü yapılması için seçilecek ailelerin bulunduğu şehirlerin 5 yaşın üzerinde olup kentli nüfusa sahip olması gözetilir. Yaklaşık 41 milyon kişilik bir nüfusa karşılık gelir).şu anda yapılan reyting ölçümleri 2201 evde, 2801 rating aleti takılarak yapılmaktadır. O evdeki tüm televizyonlara bu aletten takılır. Peoplemeter adı verilen bu reyting aletinin özel bir kumandası vardır. bu kumandayla o anda televizyon seyretmekte olan kişi sayısı ve bunların kim olduğu da gözlemlenebilir. Evdeki her aile bireyine bir numara tahsis edilmiştir. örneğin 1 numaralı düğme babanın, 2 numaralı düğme annenin, 3 ve 4 numaralı düğme çocukların gibi. aile bireyleri, televizyon izlemeye başladıkları anda ve izlemeyi bıraktıkları anda kumanda cihazında kendilerine ait düğmeye basarlar. ayrıca 9 dakikada bir “aynı kişiler mi?” sorusu görülür. böylece aile bireyleri izlemeyi bitirme ve başlama anlarında kişisel düğmelerine basmaları konusunda uyarılmış olurlar.


 

;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Şarkıcı Güllü'nün şaşırtan değişimi! 70 kilo verdi