1.5 saat baş başa 'ıslak imza' zirvesi

Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Başbuğ dün 1.5 saat boyunca 'İrticayla Mücadele Eylem Planı'nı konuştu

30 Ekim 2009, Cuma 05:00
A A

‘HAZMEDİLEMEZ’ DEMİŞTİ

Kurmay Albay Dursun Çiçek tarafından hazırlandığı öne sürülen ‘İrtica ile Mücadele Eylem Planı’ belgesinin ıslak imzalı orijinalinin savcılığa bir ihbar mektubu eşliğinde gönderildiğinin ortaya çıkmasının ardından, hem Ergenekon savcıları hem de Genelkurmay Askeri Savcılığı soruşturma başlatmıştı. Başbakan Erdoğan, Pakistan gezisi sırasında yaptığı açıklamada, “Temennim odur ki söylenenler doğru çıkmasın. Böyle bir bedeli Türkiye Cumhuriyeti Devleti kaldıramaz. Özellikle de Silahlı Kuvvetlerimiz’in böyle bir zan altında kalmasını hazmetmek kabul edilebilir gibi değil” demişti.

İLK GÖRÜŞME RESEPSİYONDA

Erdoğan ayrıca “Türkiye’ye dönünce Genelkurmay Başkanı ile elbette görüşeceğiz, (Eylem Planı’nı) birlikte değerlendireceğiz” diye konuşmuştu. Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında gözler Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un üzerindeydi. Cumhurbaşkanı Gül’ün Çankaya Köşkü’nde verdiği resepsiyonda Erdoğan ve Başbuğ bir süre sohbet etti. Yarım saat kadar süren konuşma sırasında TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de bir ara yanlarına geldi. Ancak ne konuştuklarına dair bir açıklama yapılmadı.

ERTELENMESİ BEKLENİYORDU

Akşam saatlerine doğru, bayram kutlamaları nedeniyle bugüne ertelenmesi beklenen Başbakan Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ arasındaki haftalık olağan görüşmenin saat 18.00’de yapılacağı haberi geldi. Saat 18:20’de Başbakanlık Konutu’nda başlayan görüşmenin ana gündemini, ‘AK Parti ve Fethullah Gülen Hareketi’ni Bitirme Planı’ olarak da adlandırılan belge ve ihbar mektubu oluşturdu. Görüşme yaklaşık 1.5 saat sürünce Orgeneral Başbuğ, saat 19.00’da Merkez Orduevi’nde başlayan ‘alternatif’ resepsiyona geç kaldı.

‘YARGI KARARINI BEKLEYİN’

Görüşmenin ardından Başbakanlık’tan yapılan açıklamada şöyle denildi: “Görüşmede ülke güvenliğine ilişkin konuların yanı sıra gündemde yer alan ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’ na yönelik tartışmalar da değerlendirilmiştir. İddia edilen ‘ Eylem Planı’ na ilişkin soruşturma süreci, adli ve askeri yargı makamları tarafından, kendi görev ve yetki alanları kapsamında yürütülmektedir. Bu sürecin en kısa zamanda gerçeği ortaya çıkarması beklenmektedir. Bu süreçte herkese düşen görev, sürecin sonuçlanmasını beklemek; kişi ve kurumları hedef alan davranış ve yorumlardan kaçınmaktır.” Taraf gazetesi, AK Parti’ye yakın kaynaklara dayandırdığı dünkü haberinde, Erdoğan’ın Başbuğ’dan, Genelkurmay 2’nci Başkanı olduğu dönemde bu belgenin hazırlanmasını emrettiği iddia edilen 1’inci Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız dahil olmak üzere planla ilgisi bulunan tüm subayların açığa alınmasını isteyeceğini öne sürmüştü.

BASIN TOPLANTISI İPTAL
Bu arada, Genelkurmay Başkanlığının bugünkü haftalık basın bilgilendirme toplantısının yapılmayacağı bildirildi. Alınan bilgiye göre, Genelkurmay Karargahında bugün saat 11.00’de yapılması planlanan haftalık basın bilgilendirme toplantısı iptal edildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.