15 tatilde çocuklarla ne yapılır? (İstanbul'da yapılacak 16 eğlenceli şey)

Okulun düzenli havasından kurtulan ve eğlenmek isteyen çocuklarla, yarıyıl tatilinde çocuklarla nasıl vakit geçireceğini kara kara düşünen aileler; sömestr tatilinde İstanbul’da yapabileceğiniz 10 şeyi sizin için derledik.  

05 Ocak 2018, Cuma 17:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Çocukların eskimeyen eğlencesi: Lunapark

Çocukların eskimeyen eğlencesi: Lunapark

Zaman değişse de çocukların en çok eğlendikleri aktiviteler hiç değişmiyor! Oyuncaklar sizin çocukluğunuzdakinden biraz farklı olabilir ama bu yalnızca daha eğlenceli oldukları anlamına gelir. Sömestr tatilinde çocuğunuza bu eğlenceyi hediye edin, Bakırköy, Bostancı ve diğer semtlerde bulunan lunaparklarda doya doya eğlenin.

Çocuklarınızın ilgi duyduğu mesleği bulun!

Çocuklarınızın ilgi duyduğu mesleği bulun!

Çocukların ilgi duyduğu veya merak ettiği meslekleri icra edebilecekleri, kendi para birimi ve mesai sisteminin olduğu bir şehir düşünün. Bu şehirde çocuklar adeta büyümüş de küçülmüş gibi yaşıyorlar. Mesela sağlık personeli olan 112 Acil kıyafetlerini giyiyor. 40 farklı meslek var. İtfaiyecisinden polisine kadar herkes seçtiği mesleğin üniformaları ile oyuna dahil oluyor. Kidzmondo’da çocuklar kendi paralarını kazanıp kendi ekonomilerini yönetiyorlar. Eğlence ve eğitimin bir arada olduğu bu benzersiz şehirde çocuklar doyasıya vakit geçiriyor. 4.000 metrekare alana kurulu olan Kidzmondo çocuk şehri İstanbul-Mecidiyeköy’de (Trump Alışveriş Merkezi'nde).

Çocuklarla çocuk olmak isteyenler için...

Çocuklarla çocuk olmak isteyenler için...

Yerli Disneyland olarak da bilinen Türkiye’nin ilk tema park konseptine sahip VIALAND, aslında sadece bir eğlence parkı değil, içerisinde alışveriş merkezi, restoranlar, sinema ve bowling salonu da bulunan çok büyük bir yaşam ve eğlence kompleksi. Vialand içerisinde her yaş grubuna özel yirmiden fazla eğlence ünitesi mevcut. Bunlardan en iddialısı 110 km hızla raylarda ilerleyen roller coaster Nefeskesen. Çocuklar için ise Sünger Bob, Minik Kaşifler, Küçük Madenciler, Saray Salıncağı, Dora ve Diego’nun Maceraları, Çılgın Nehir ve Viking üniteleri en çok tercih edilen eğlence noktaları.

Hazır tam da kayak sezonu açılmışken!

Hazır tam da kayak sezonu açılmışken!

İstanbul yalnızca sınırları içindeki imkânlarla değil, aynı zamanda yakın çevresindeki eşsiz güzelliklerle de özel bir şehir. İstanbulluların kayak yapmak için en çok tercih ettikleri Kartepe’de günübirlik ya da birkaç günlük kayak tatili ile çocuklarınızı mutlu edebilirsiniz.

Hangi çocuk ata hayır diyebilir ki?

Hangi çocuk ata hayır diyebilir ki?

Çocuklarınız hayvan sevgisini en içlerinde hissetsin; sokak kedileri ve köpeklerinden başka hayvanları da görsün öğrensin diye düşünüyorsanız İstanbul Atlı Spor Kulübü – Pony Club tam size göre. 3-13 yaş arasındaki çocuklara hizmet veren kulüpte çocuklar at bakımı ve binicilik ile ilgili birçok şey öğreniyorlar.

LEGO sevmeyen bir çocuk tanıdınız mı?

LEGO sevmeyen bir çocuk tanıdınız mı?

Çocukların ellerinden düşürmediği Legoların dünyasını ziyaret ederek çocuklarınızla harika vakit geçirebilirsiniz. Üstelik Legoland, Yarıyıl Festivali ile çoktan hazırlıklarını yapmış, sizleri bekliyor bile olabilir.

Macera seven çocuklar için...

Macera seven çocuklar için...

Çocuğunuz heyecan seviyorsa Xtrem Aventures tam size göre! 8 bin metrekareye kurulu bu temalı eğlence parkında birçok parkur, oyun çeşidiyle hem heyecanı dorukta yaşayacak hem de doyasıya eğlenebileceksiniz. Çocuklara özel parkur ve oyunlarıyla Xtrem Aventures yarıyıl tatiline hazır.

Çocuklarınızın yeteneklerini keşfedin!

Çocuklarınızın yeteneklerini keşfedin!

Tatiller yalnızca eğlenmek için değil, kendimizi geliştirmek için de harika bir fırsattır diyorsanız, çocuklarınızı hem eğlenebilecekleri hem de öğrenebilecekleri atölye çalışmalarına katılmaya teşvik edin. Sanat, bilim, animasyon ve birçok konuda atölyeler yarıyıl tatilinde çocuklarla olacak.

Geleceğin yazılımcıları için...

Geleceğin yazılımcıları için...

Borusan Contemporary’de geleceğin sanatçı adaylarının ve yaratıcı kuşakların yetiştirilmesi amacıyla düzenlenen çocuk atölyeleri yeni yılda da devam ediyor. Çocuklar Kodlama Atölyesi’nde en temel kodlama tekniği Scratch ile tanışacak, Arduino Atölyesi’nde ise programlama ve elektroniğe başlangıç yapacaklar. ? 9-14 yaş aralığındaki çocuklar için, 13 Ocak 2018 – 3 Şubat 2018 tarihleri arasında 4 hafta boyunca her cumartesi 10.30-13.30 saatleri arasında düzenlenecek atölyeye katılım 8 kişiyle sınırlı. Elektrik-elektronik mühendisi ve pro-maker Yasin Baran’ın vereceği atölyeye katılım ücreti 550 TL.

Akvaryumun büyüsüne kapılın

Akvaryumun büyüsüne kapılın

Birbirinden farklı balıkları keşfetmek, köpek balıklarını beslemek, helikopter turu yapmak ve amazon ormanlarında dolaşmaya ne dersiniz? O zaman sizi ve çocuklarınızı İstanbul Akvaryum’a alalım. Florya Şenlikköy’deki Aqua Florya AVM bünyeinde bulunan dünyanın en büyük tematik akvaryumu.

Doğudan uzak kalmayın!

Doğudan uzak kalmayın!

Çocuklarınızın doğayla daha fazla ilgilenmesi, yakınlaşması için onlara bir şans verin ve Atatürk Arboretumu’nu mutlaka ziyaret edin. 2000’e yakın bitki türünü barındıran bu açık hava müzesinde gerçeküstü manzaraların keyfine çocuklarınızla varın.

Hayvan sevgisi bambaşka!

Hayvan sevgisi bambaşka!

İstanbul’da yarıyıl, sömestr tatilinde gidebileceğiniz mekanlardan Darıca Hayvanat Bahçesi. Hayvanat bahçesi olmasının yanı sıra kuş cenneti ve botanik park da olarak da hizmet veren Darıca Hayvanat Bahçesi, diğer adıyla Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı her yaştan çocuğunuzla birlikte pek çok hayvan türünü görerek keyifle vakit geçireceğiniz bir yer. 

Eğer hala gitmediyseniz...

Eğer hala gitmediyseniz...

Çocukların ve yetişkinlerin keyifle vakit geçirebileceği İstanbul oyuncak müzesi 700’lü yıllardan günümüze kadar ulaşmış oyuncakların sergilendiği müzedir. Bu müzede çocukların kendi oyuncaklarını yapma ve boyama imkanı var. Tüm aile bireylerinin kendinden bir parça anı bulup, mutluğu paylaşabileceği benzersiz bir konsepte sahip. Şair Sunay Akın’ın kurduğu müzede 20 yılı aşkın sürede elde ettiği koleksiyonlar sergileniyor. Üstelik oyuncaklar ile oluşturulan kompozisyonlar sayesinde çocuklar dünya tarihi hakkında bilgi sahibi oluyor.

1986 yılından günümüze kadar dünyanın çeşitli bölgelerinden temin edilen birbirinden güzel uçurtmaların sergilendiği bu müzeyi çocuğunuz çok sevecek. Sizler de biran için çocukluk yıllarınıza yolculuk yapmış olacaksınız. Uçurtma müzesini çocuklar için eğlenceli kılan faktörlerden biri de kendi uçurtmasını yapma imkanı bulmaları. Evet, bu müzede çocuğunuzla birlikte kendi uçurtmanızı yapabilirsiniz. Uçurtmalar hakkında merak ettiğiniz her şeyi sorabileceğiniz güler yüzlü danışmanlar sizi bilgilendiriyor. Dilediğinizce fotoğraf çekebilir, müzedeki anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. Uçurtma müzesi Türkiye’de tek ve şimdilik sadece Üsküdar’da var.

Hem eğlenceli hem de öğretici bir etkinlik için...

Hem eğlenceli hem de öğretici bir etkinlik için...

İstanbul’un en eğlenceli açık hava sergilerinden biri olan Miniatürk’te Türkiye’nin çeşitli yapılarını minik maketler halinde görebilir, hem eğlenceli hem öğretici bir etkinlik yapabilirsiniz.

Bir öğretici etkinlik daha...

Bir öğretici etkinlik daha...

Sömestr tatilinde çocuklarla gidilecek yerlerden ikincisi 1994 yılında işadamı Rahmi Koç’un desteği ile açılan Türkiye’de sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış ilk önemli müze olan Rahmi Koç Müzesi’nde çocuklarınız ile birilikte nostaljik Fenerbahçe vapurunu gezebilir, klasik arabaları inceleyebilir, Renkli Matematik Dünyası bölümündeki interaktif deney setleri ile eğlenebilirsiniz.

(Gezentianne.com)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Oleg Cassini büyük beden abiye koleksiyonu çıkardı