1500 yıllık tarım aletleri bulundu

Çanakkale'nin Ezine ilçesine bağlı Dalyan köyü sınırlarındaki Alexandria Troas bölgesinde yürütülen kazılarda bulunan 1500 yıllık küplerin içinde, demir ve bronzdan imal edilmiş tarım ve marangozluk aletleri ortaya çıktı.

A A

Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Dalyan köyü sınırlarındaki Alexandria Troas bölgesinde yapılan kazılarda bin 500 yıllık küplerde demir ve bronzdan imal edilmiş tarım ve marangozluk aletleri bulundu.


Ankara, Isparta Süleyman Demirel, Eskişehir Osmangazi, Anadolu, Gazi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi gibi farklı üniversitelerden gelen yaklaşık 30 kişilik akademik ekip tarafından yapılan kazı çalışmalarında, içinde demir ve bronzdan imal edilmiş pek çok tarım ve marangozluk aletinin bulunduğu, bin 500 yıllık küpler gün yüzüne çıkarıldı.

Bölgenin, inanç turizmi açısından da önemli bir antik kent olduğuna dikkati çeken İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, "Aziz Pavlus bu kentte kalmıştır. Hristiyan dünyası açısından da Efes gibi önem arz eden bir şehirdir. Kültür ve Turizm Bakanlığımız son 5 yılda Alexandria Troas kazılarına 1 milyon lira para harcamıştır. Aynı zamanda bu yıldan itibaren İÇDAŞ AŞ kazıların ana sponsoru olmuştur, kendilerine teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 'Bulut denizi' için Kaçkarlar'da nöbet tutuyorlar