154 yıllık geleneksel sürdü

154 yıllık geleneksel sürdü

154 yıllık geleneksel sürdü

19 Ağustos 2019, Pazartesi 16:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

Adem ÇETİN/AKSEKİ, (DHA)- ANTALYA'nın Akseki ilçesindeki Menteşbey ve Minareli mahallelerinde 154 yıldır düzenlenen mevlit ve pilav günü geleneği sürdürüldü.
Akseki'ye bağlı Menteşbey ve Minareli mahallelerinde bir gün arayla düzenlenen mevlit ve pilav günü etkinliğine çok sayıda vatandaş katıldı. Kuran okunup, şehitler için dua edilen etkinlikte davetlilere çeşitli ikramlarda bulunuldu.
Minareli Mahalle Muhtarı Turgut Aman, "Yeni nesillere gelenek ve göreneklerimizi unutmamaları için mücadele ediyoruz ve başardığımızı düşünüyoruz" dedi.
Etkinliğe katılan Halil İbrahim Bilir (51) de geleneğin yaklaşık 154 yıldır sürdürüldüğünü söyledi. Her yıl devam eden bu geleneğin birbirine yakın iki mahalle arasında bir gün arayla sürdürüldüğünü, eskiden bulgur pilavının evlerde pişirildiğini kaydeden Halil İbrahim Bilir, "Pilav gününü 24 yıldır köy meydanında yapıyoruz. Bu atalarımızdan kalma bir gelenektir, cumartesi bizim mahallede, pazar günü de komşu mahallede bu geleneği sürdürüyoruz. Hazırlıklara bir hafta önceden başladık" diye konuştu.
Halil İbrahim Bilir pilav günü için 400 kilogram et, 200 kilogram pirinç, 60 kilogram tereyağı, 300 kilogram yoğurt, 50 kilogram nohut kullanıldığını da anlattı.

FOTOĞRAFLI

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Akseki'de sokak hayvanlarının zehirlendiği iddiası