16:8 diyeti hakkında her şey (16:8 diyeti nedir?)

8 saatlik diyet olarak da bilinen aralıklı bir oruç şekli olan 16: 8 diyeti, Hollywood ünlüleri arasında oldukça popüler. Yemek saatlerini kısıtlamanın, zayıflamaya, kronik hastalık riskini azaltmaya kadar her şeye yardımcı olduğu iddia ediliyor. Bu popüler kilo verme yöntemi, dikkatli değilseniz geri tepebilir.

03 Ocak 2020, Cuma 10:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
16:8 diyeti nedir?

16:8 diyeti nedir?

16: 8 diyeti, daha iyi sağlık sağlamak veya kilo vermek için yapılan zaman kısıtlamalı bir oruçtur.

5: 2 diyeti ardından haftada beş gün ne istersen onu yiyen ve diğer iki günde sadece 500 kalori ya da daha az tüketen Jimmy Kimmel da diyetin 16:8'e evrilten ünlülerden.

16: 8 diyetinde, her gün 16 saatini su, kahve ve çay gibi şekersiz içeceklerden başka bir şey tüketmiyorsunuz.

Kalan sekiz saatlik dilim, tüm yemeklerinizi ve atıştırmalıklarınızı yediğiniz zamandır. Çoğu insan bunu geceleri oruç tutarak, kahvaltıyı atlayarak ve günün ortasında ilk öğünlerini yiyerek yapıyor.

Bu süre zarfında hiçbir yiyecek doğal olarak sınır dışı değildir, ancak bazı insanlar kilo kaybını arttırmak için yemek saatlerinde ketojenik diyet (Karbonhidrat içeriği düşük, protein içeriği orta ve yağ içeriği ise yüksek olan diyetler) takip edecektir.

Aralıklı oruç terimi birçoğumuz için yeni olsa da, uygulama atalarımızın muhtemelen doğal yaşam biçiminden çok da farklı değildir: Gün ışığında avlanma, toplanma ve yemek yeme; karanlıkta uyku ve hızlı hareket etme.16:8 kilo kaybı için faydalı mı?

16:8 kilo kaybı için faydalı mı?

Bazı çalışmalar, düzenli aralıklarla oruç tutan insanlar ile kalori alımını genel olarak azaltanlar arasında neredeyse hiçbir fark olmadığını bulmuştur.

Bir araştırma grubu, daha iyi bir stratejinin, zaten yediğiniz şeyin (sebzeler, meyve, yağsız protein, kepekli tahıllar ve sağlıklı yağlar) beslenme kalitesini, açlık veya kalori saymaya göre optimize ettiğini göstermektedir.

Ayrıca, bilim, iştah bastırıcı hormonların başlangıçta hissettiğinizden bile daha aç hissetmenizi sağlamak için değiştirdiği döngünün yemek kısmı sırasında oruçtan herhangi bir potansiyel yararın hızlı bir şekilde geri alındığını ileri sürer.

Ancak, bazı diyetisyenler, reçete edilen yemek planlarına veya kısıtlayıcı diyetlere sadık kalmakta zorlanırlarsa günlük oruçtan faydalanabileceklerini öne sürüyor. Journal of Nutrition and Healthy Eating'de yayınlanan 2018 araştırması, 16: 8 oruç planının obez kişilerin yedikleri her kaloriyi saymadan kilo vermelerine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Oruç tutmaya yönelik bu yaklaşım, kilo ile ilgili diğer konularla, yani yüksek tansiyonla mücadele edenlere de yardımcı olabilir.

New England Journal of Medicine'de yayınlanan yeni bir bilimsel derleme, 16: 8 oruç planının vücudun doğal olarak kan şekerinin iyileştirmesine ve uzun vadede kan basıncını düşürmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.


Günde 16 saat oruç tutmak sağlıklı mıdır?

Günde 16 saat oruç tutmak sağlıklı mıdır?

16: 8 diyeti gibi aralıklı oruç formlarının, oruç tutmanın vücuttaki stresi, iltihabı ve kronik hastalık riskini azaltabileceği öne sürülüyor.

Ayrıca, Hücre Metabolizması'nda yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, oruç tutmanın hayati organlarınıza, sindirim ve emici hormonlara ve metabolik fonksiyonlara bir “kırılma” sağladığı teoridir.

Vücudumuz hücrelerimizin şekeri emmesine yardımcı olmak için insülin salgıladığından, oruç tutmak zamanla insülin direncine olan duyarlılığımızı azaltmakla bağlantılıdır. Yüksek insülin seviyeleri sonuçta bizi bir dizi hastalık için risk altına sokar.

Bununla birlikte, araştırmalar oruç tutmayı kötü kolesteroldeki artışlarla ilişkilendirmiştir. Aralıklı oruç, baş dönmesi ve mide bulantısı hissetmenizi sağlayabilir ve düşük kan şekeri ve dehidrasyon dönemlerine neden olabilir.

Ayrıca aralıklı oruçtan kaynaklanabilecek bozuk yeme davranışları hakkında daha derin bir endişe var. Aralıklı oruç, vücudumuzun doğal açlık ipuçlarını ve metabolizmasını bozduğu için çıkması zor bir döngüdür. Kısıtlı beslenme ayrıca depresyon ve anksiyete riskinde artışa neden olabilir.

Bu özellikle yeme bozuklukları geliştirme olasılığı daha yüksek olan kadınlar için geçerlidir.
Sonuçta, bu kişisel bir seçim. Ancak, 16 saatlik açlıkların daha riskli unsurlarını göze almadan deneyebileceğiniz birkaç yararlı davranış var. Birincisi, farkındalığı ve bunun gıda seçimlerinizle nasıl ilişkili olduğunu daha iyi anlamaktır. Başlamak için ne zaman ve ne yiyeceğinize karar verirken bu soruları göz önünde bulundurun:

  • Yemek yemeye karar verdiğinde fiziksel olarak neredesin?

Birçoğumuz açlık seviyelerine değil, senaryoya göre yemek yiyoruz. Vaka örneği: Akşam yemeğinden sonra sinemaya gittiyseniz ve aniden patlamış mısır istediyseniz elinizi kaldırın?

Yemek yediğiniz anları göz önünde bulundurarak, daha önce farketmediğiniz kalıpların farkına varabilirsiniz. Saat 20'den sonra oruç tutuyorsanız, yemek sonrası atıştırmalıklarınızdan saatlerinizi ve daha sonra kalorileri otomatik olarak kesersiniz.

  • Yeterince uyuyor musun?

Gece geç saatte atıştırmayı kestiyseniz, bu tek başına daha erken yatmanıza yardımcı olabilir Gece yedi saat uyku almak, daha iyi kilo yönetimi, kronik hastalık riski ve gelişmiş metabolizma ile bağlantılıdır.Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Yürümek mi koşmak mı daha iyi? En iyi kardiyo egzersizi