'17 Aralık operasyonu' AP'nin Türkiye raporuna giriyor!

Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun “tek taraflı aceleci davranmayın” çağrılarına rağmen 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrası yaşananlarla ilgili AB'nin Ankara'ya yönelik tepkilerine her gün bir yenisi ekleniyor

09 Ocak 2014, Perşembe 12:14
A A
'17 Aralık operasyonu' AP'nin Türkiye raporuna giriyor!

Hürriyet'ten Uğur Ergan'ın haberine göre, bu kapsamda en önemli gelişme Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Hollandalı Türkiye raportörü Hristiyan Demokrat Grubu üyesi Ria Oomen Ruijten’in hazırlayacağı Türkiye raporu taslağına, 17 Aralık sonrası yaşananların da koyulması gerektiğine dair verilen değişiklik önergeleri oldu.

27 Ocak’ta AP Dış İlişkiler Komitesi’nde ele alınması öngörülen taslağın Şubat sonuna doğru AP Genel Kurulu’nda görüşülüp kabul edilmesi bekleniyor. Önergelerde şu görüşlere yer verildi:

* Rüşvet ve yolsuzluk operasyonu soruşturmaları tarafsız ve bağımsız kurumlar tarafından yürütülmeli. İddiaların yargı tarafından bağımsız ve tarafsız şekilde araştırılması güvence altına alınmalı.

* İddiaların ayrımcılık ve ayrıcalık gözetmeksizin şeffaf ve tarafsız şekilde incelenmesi güvence altına alınmalı.

* Birbiri ardına çok sayıda polis ve savcının görevden alınması, yerlerine yenilerinin getirilmesi yargının bağımsızlığı, tarafsızlığı ve hukuki sürecin sağlıklı işleyeceğine dair derin endişeye neden oluyor.

* Türkiye, hukuk sisteminde reforma gitmeli. Yaşananlar Türkiye’de yargının sadece şeklen bağımsız olduğunu ortaya koydu.

ARAP DÜNYASI ÖRNEK OLMAZ

Bu arada AP Dış İlişkiler Komisyonu’nun Alman Başkanı Elmar Brok, hükümete ve Başbakan Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirilerini sürdürdü. Alman Die Welt gazetesine konuşan Brok, “Erdoğan’ın, hükümetinin karıştığı rüşvet ve yolsuzluk iddialarını araştıran polis ve diğer soruşturma yetkililerini görevden alması, Türkiye’de yargının bağımsız olmadığını net şekilde ortaya koyuyor” dedi.

AP’de liberal kanadın önemli temsilcilerinden Alexander Graf Lambsdorff da, “Türkiye, Avrupa’dan oldukça uzaklaştı. Ülkenin temel politik yönü tartışmalı bir durumda. Erdoğan, Arap dünyasını örnek almamalı. Çünkü o dünyada demokrasinin temel prensipleriyle ilgilenilmiyor” diye konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...