17 Aralık ve Ali İsmail Korkmaz

Posta gazetesi yazarı Hakan Çelenk, 17 Aralık dinlemeleri ve Ali İsmail Korkmaz arasındaki bağı posta.com.tr için yazdı

08 Mart 2014, Cumartesi 10:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Posta gazetesi yazarı Hakan Çelenk, 17 Aralık dinlemeleri ve Ali İsmail Korkmaz arasındaki bağı posta.com.tr için yazdı. twitter.com/hakancelenkk

Gezi Parkı gösterilerinde Ali İsmail Korkmaz'ı öldürmekten yargılanan polisler, kendileriyle aynı sokakta bulunan amirlerinin isimlerini vermediği ortaya çıktı. Bu vesileyle polislere aslında neyi koruduklarını anlamaları için bir mektup yazalım.

Etiler Polis Okulu, Türkiye'nin en değerli arazilerinden biri. 17 Aralık'ın mahkeme kararıyla yapılan dinlemelerinde arazinin iktidarın 'en değerli iş adamlarına' ihalesiz, koşulsuz tahsis edileceği net görülüyor. Bu arada okul daha yıkılmamış ama işi alacağı garanti olan ekip mimari projenin çevresinde fotoğraf bile çektirilmiş. Etiler Polis Okulu'yla ilgili dinlemeler genelde 2013 Mart civarında. Tarihi aklınızda tutun.

5 kilometre ötede Taksim Meydanı var. Türkiye'nin tartışmasız en değerli arazisi. Meydandaki Gezi Parkı'na Topçu Kışlası (avam-rezidans)inşa edilecekti. Gezi Parkı'yla ilgili tartışmaların yoğunlaştığı dönem Mart-Nisan 2013. İnşaat ihalesi çoktan verilmiş, yayalaştırma inşaatı gelmiş Gezi Parkı'nı yıkmaya ramak kalmış. Mayıs sonu kıyamet kopuyor. O dönemki dinlemelerde devletin ürettiği rantın dar bir çıkar grubuna yönlendirildiğine dair 17 Aralık savcılarının ciddi tespitleri var.

3 soru soralım:1-İktidar gücü, Etiler'i en yakınlarına ayırıyorsa daha değerli Gezi Parkı'nı kime ayırır? 2-Siyasi otorite, aynı dönemdeki diğer ihaleleri belli adrese teslim ediyorsa en değerli araziyi tahsis edeceğini o tarihlerde düşünmemiş olabilir mi? 3-Erdoğan'ı o dönem Türk halkına "Siz ne yaparsanız yapın, biz o kışlayı yapacağız" restini çekecek kadar ileri götüren motivasyon ne olabilir?

Etiler Polis Okulu'yla ilgili savcılık tespitleri doğruysa Topçu Kışlası'nın da kime tahsis edileceği çok önceden belli demektir. Tabii ki sen, ben bizim oğlan; bir de sizin oğlan. O dönem her alışveriş böyleyse en değerlisi Gezi Parkı'nda durum farklı olabilir mi? Ve ilginç bir tesadüf daha var. Projenin inşaatını Kalyon İnşaat yaptı. 3. havalimanı ve medya grubu için para toplanması gibi savcının şaibeli gördüğü birçok işlemin odağında adı geçen şirketlerden biri Kalyon. Tabii ki kanıtlanmış bir suç yok ama savcılar için ciddi araştırma konusu. Adil bir mahkemenin kurulmasına izin verilirse umarız aklanacaklar.

İşte polis arkadaşlar... Sizce hangi ihtimal doğruya daha yakın: Meşe odunu sopanız Ali İsmail'in kafasına inerken vatanı mı korudunuz? Yoksa bir çıkar grubunun rant beklentisini mi? Taksim'i, Kızılay'ı, Kordon boyunu gaza bulayan polisler de düşünmeli. Ali İsmail'in anayasal ifade özgürlüğü ve yaşam hakkını koruyacağınız yerde neyi korudunuz?'Başörtülü bacımıza saldırdılar' diye halk birbirine düşmek üzereyken mesele başörtüsü müydü, yoksa birilerinin daha zengin olma hırsı mı? Etiler Polis Okulu Projesi'nin önünde çekilen fotoğrafın kadrajında Suudi iş adamları Yasin El Kadı, oğlu Muaz, Usame Kutup ve Başbakan'ın oğlu işadamı Bilal Erdoğan var. Diğer tarafta Ali İsmail, Abdullah Cömert(bugün doğum günüydü), Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Ahmet Atakan ve Başkomiser Mustafa Sarı'nın son fotoğrafları.Fotoğrafları yan yana koyup düşünün.

Bir de şu var. Kadir Topbaş Etiler'le ilgili iddia ilk ortaya atıldığı zaman "Tapusu bende" diye açıklama yapmıştı. İyi yakaladın sayın başkanım, olay o zaten. Mahkeme dinlemelerine göre zaten işleri ihalesiz alabilmek için mülkiyeti belediyeye geçiriyorlar. Basına karşı açıklama yapan Kadir Topbaş'tan "Bu ne cüret. Ben peşkeş mi çekecektim arsayı" diye o fotoğrafları çektirenlere karşı açıklama beklemek İstanbul sakini olarak hakkımız değil miydi?

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan dikkatle inceledi! Çamlıca Kulesi…