18 ile 60 yaş arasındaki herkesi kapsayan hayat sigortası nedir? Hayat sigortası şartları

Hayat sigortası genel anlamda, kişinin ölümünden sonra ailesinin maddi zorluklar altında kalmaması için yaptırılan bir sigortadır. Hayat sigortası 18 ile 60 yaş arasındaki herkesi kapsıyor. Hayat sigortasının teminatları nelerdir? Hayat sigortasından kimler yararlanabilir? İşte hayat sigortası şartları...

28 Haziran 2020, Pazar 12:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kişinin ölümü dışında, daimi sakatlık veya kritik hastalık durumlarını da içeren hayat sigortaları bulunuyor. Bu ek teminatları da yaptırarak, hastalık ve sakatlıkta da hem kendinizi hem de ailenizi ekonomik güvenceye almış oluyorsunuz. Teminat türüne göre, bazı ürünlerde sağlıklı olma koşulu arandığını da unutmayınız.

Hayat sigortası nedir?

Hayat sigortası nedir?

Kişinin yaşamını kaybetmesi durumunda, birinci derecede yakınlarının, daimi sakatlık veya kritik hastalık durumunda da hem kendisinin hem de ailesinin yaşam standartlarını ekonomik açıdan koruyan ve güvence altına alan sigorta yöntemine Hayat Sigortası deniliyor.

Hayat sigortası, 1 yıl olarak düzenleniyor ve sigorta şirketi belli bir prim karşılığında, poliçede belirtilen şartlar dahilinde kişiyi ve yakınlarını güvence altına alıyor. Yaşam kaybı, kritik hastalık, işsizlik, tam ve kalıcı hastalık gibi durumlarda sigortalıya sigorta bedelini ödüyor.

Hayat sigortasının teminatları nelerdir?

Hayat sigortasının teminatları nelerdir?

Hayat sigortasının ana teminatı kişinin ölümüdür. Fakat günümüzde kişilerin doğal ölümleri dışında kaza sonucu ölümleri veya kalıcı sakatlıkları da ek teminatlarla sigorta kapsamına alınıyor. Ana Teminat Olan Vefat Teminatı; Kişinin herhangi bir nedenden ölümü sonrası, poliçede gösterilen lehtarlara, poliçede belirtilen sigorta tazminatı ödeniyor.

Kaza Sonucu Vefat Teminatı; Kaza sonucu veya kazada oluşan nedenlerden dolayı kişi kaza anında veya bir yıl içinde ölürse, poliçede gösterilen lehtarlara, sigorta tazminatı ödeniyor. Eğer lehtar/lehtarlar da ölmüşlerse kanuni hak sahiplerine tazminat ödeniyor.

Kaza Sonucu Maluliyet Teminatı; Hayat sigortası yaptıran kişi, kaza anında veya kazaya bağlı nedenlerle iki yıl içinde sürekli sakat (malül) kalmışsa, tıbbi tedavinin bitmesi bekleniyor. Kalıcı sakatlık sağlık raporuyla tespit edildiğinde sakatlık tazminatı ödeniyor.

Hastalık Sonucu Maluliyet Teminatı; Kişide, sigorta sürecinde daimi maluliyet oluşturacak hastalık durumunda da tazminat ödeniyor. Bunun için de kalıcı hastalığın teşhis tarihinden itibaren bir sene içinde kalıcı hastalığın sağlık raporuyla kesinleşmesi gerekiyor. Tehlikeli Hastalıklar Teminatı; Kanser, körlük, sağırlık, koma, kalp krizi, konuşma kaybı, ciddi yanıklar gibi tehlikeli hastalıkların oluşması sonucunda poliçede belirtilen tazminat ödeniyor.

Hayat sigortasından kimler yararlanabilir?

Hayat sigortasından kimler yararlanabilir?

Hayat sigortası isteğe bağlı olarak yapılan özel bir sigorta olduğu için 18 yaşını dolduran herkes bu sigortadan yararlanabilir. Üst yaş sınırı ise sigorta teminatı içeriklerine göre değişebiliyor.

Genellikle 18 ile 60 yaş arasındaki herkes hayat sigortasından yararlanabiliyor. Bazı sigorta şirketleri üst sınırı 69 yaş olarak belirleyebiliyor. Kanser gibi riskli teminatlı poliçelerde yaş sınırı 18-55 olarak belirleniyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kadın memurlar ne zaman emekli olacak? Kadın memurların emekliliği için gereken şartlar